Jak znaleźć satysfakcjonującą pracę?

Jak znaleźć satysfakcjonującą pracę?

Szukanie pracy nie jest prostym, ani szybki procesem. Długo ciągnące się etapy rekrutacji, wiele prób i nieprzyjaźni rekruterzy. Pod koniec całego procesu kandydat sam nie wierzy, że ma jeszcze jakiekolwiek szanse i że w ogóle nadaje się do pełnienia tego stanowiska. Jak wybrać ofertę w ten sposób, aby nie musieć wkrótce szukać na nowo? Na co zwrócić uwagę? Jak się zachowywać podczas rekrutacji?

Praca skrojona na wymiar

Szukając pracy nie porywaj się z motyką na słońce. Pamiętaj, że wysłanie setek CV nie oznacza, że choć jeden pracodawca zdecyduje się na kontakt i podjęcie rozmów o ewentualnym zatrudnieniu. Zastanów się, jakie masz mocne i słabe strony, jakie kursy ukończyłeś, a także w jakim kierunku zawodowym pragniesz dążyć. Wysyłaj CV tylko w te miejsca, gdzie nie masz wątpliwości, że chciałbyś podjąć pracę. Poczytaj oferty, zapoznaj się z warunkami (o ile takie podają) i przeczytaj, na jakie benefity możesz liczyć.

Staraj się unikać podejrzanych miejsc, szczególnie takich, gdzie zupełnie nie widać kto ma być pracodawcą. Ukrywanie kto stoi za danym ogłoszeniem nie świadczy dobrze o pracodawcy, który prawdopodobnie chce uniknąć wyszukiwania przez potencjalnego pracownika opinii na temat warunków pracy.

Jedno CV jeden pracodawca

Oczywiście, ten nagłówek stanowi pewnego rodzaju hiperbolę. Usuwanie CV zaraz po jego wysłaniu nie jest dobrym podejściem. Weź jednak pod uwagę, że życiorys wysyłany do pracodawcy, powinien być przygotowany pod dane stanowisko i wymagania wynikające z oferty. Całkowicie niedopuszczalne jest wysłanie CV z elementami dotyczącymi innego pracodawcy. Może się tak zdarzyć np. poprzez wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez inny podmiot.

Dobrze odbierane przez pracodawców jest natomiast wskazanie w CV na jakie stanowisko aplikujesz, a także dobranie posiadanego doświadczenia i wyszczególnienie najważniejszego w danym miejscu pracy.

Pewność siebie i prawda

Jeśli dostaniesz się już na rozmowę kwalifikacyjną, mów prawdę. Nie dopasowuj się jak kameleon do tego, co chce usłyszeć pracodawca, ale mów szczerze to, co myślisz. Tylko tak unikniesz dziwnych sytuacji już po podjęciu współpracy. Wyrażaj swoje oczekiwania jasno, a jeśli rekrutujący nie jest w stanie im sprostać – trudno, będzie następny. Bądź pewny siebie. To rekruter powinien już na tym etapie chcieć cię zatrudnić, a nie ty błagać go o pracę.

Proces rekrutacji nie musi być trudny i uciążliwy. Dużo zależy od nastawienia kandydata do pracy. Rekruter i rekrutowany nie muszą być swoimi wrogami. Głowa do góry, CV w dłoń! Czas znaleźć pracę skrojoną do swoich potrzeb!

Dodaj komentarz