Czy warto skorzystać z usług doradców kredytowych?

Czy warto skorzystać z usług doradców kredytowych?

Plany wzięcia dużego kredytu, a także wybrania najkorzystniejszych warunków, mogą stanowić nie lada wyzwanie. Osoby, które decydują się na to po raz pierwszy, stają przed trudnym zadaniem. W takich sytuacjach nieoceniona staje się wiedza z zakresu zarządzania finansami. Nie jest ona powszechna, dlatego tego typu sprawami, z reguły zajmują się doradcy kredytowi. Czy warto zatem skorzystać z ich pomocy?

Czym kieruje się doradca kredytowy?

Najprościej rzecz ujmując, doradca kredytowy działa dla klienta, więc jego dobro powinno być priorytetem. Jednak są tu pewne ograniczenia. Dobro klienta musi iść w parze z respektowaniem prawa i dobrych obyczajów. Kolejnym ważnym aspektem, jest niezależność doradcy. Musi być on obiektywy, nie może sam według własnego uznania pozycjonować ofert kredytowych. Ranking ofert powinien zaczynać się od tej, najkorzystniejszej dla klienta. W takiej pracy nie dopuszczalne są również rekomendowania banków, w oparciu o jego inne usługi. Pamiętajmy, że finalne rozpatrzenie przyznania nam kredytu zależy od banku. Jeśli doradca składa obietnice jak najszybszego rozpatrzenia wniosku, czy także obiecuje załatwienie kredytu, lepiej nie korzystać z jego usług.

Doradca kredytowy i zakres jego usług

Zwykle spotykamy się z dwoma rodzajami doradców. Tymi, którym zależy na wynagrodzeniu i ograniczają się tylko do przekazania danych klienta do placówki bankowej, a także tymi, którym faktycznie zależy na dobru i satysfakcji klienta i przeprowadzają go przez cały proces przyznawania kredytu. Na szczęście tych pierwszych jest obecnie znaczniej mniej. Prawdziwy pośrednik kredytowy ma dość pokaźne kompetencje. Mogą oni pomóc w doborze kwoty kredytu, dobiorą najlepszą ofertę, pomogą ustalić sposób jego spłaty, a także w zakresie jego usług leży zbadanie zdolności kredytowej.

Na wizytę u niego zwykle potrzebujemy więcej czasu. Zadaje on szereg niezbędnych pytań, które pomogą mu dokładnie zidentyfikować potrzeby klienta. Zadaniem doradcy, jest również pośredniczenie w kontaktach z bankiem. Musi przekazać do niego wszelkie niezbędne informacje, a następnie dostarczyć odpowiedź zwrotną do klienta. Musi on wziąć na siebie również ciężar sporządzenia umowy kredytowej, i przekazania klientowi finalnej decyzji banku.

Pamiętajmy, że nie tylko doradca może zadawać nam pytania. Jeśli oferta wzbudzi nasze wątpliwości, jeśli sam doradca miesza się w sowich wyjaśnieniach, zadajmy mu dodatkowe, sprawdzające pytania. Warto spytać np. ile realizowanych przez niego wniosków zakończyło się pozytywnie?, ile dotychczasowo odbył spotkań z klientem?. Nie bójmy się tego, przecież chodzi o nasze pieniądze. Doradca powinien również szczegółowo omówić z nami warunki podpisywanej umowy. Wyjaśnić wszelkie wątpliwości, a także rozwiązywać wszelkie pojawiające się problemy, przy minimalnym angażowaniu w nie klienta. W zakresie jego usług, leży również przygotowanie dla nas porównania, różnych ofert kredytowych i wyjaśnienie różnic między nimi. Oczekujmy od niego najwyższego profesjonalizmu i kompetencji.

1 Comment

Dodaj komentarz