Jak radzić sobie z migrenowymi bólami głowy?

Jak radzić sobie z migrenowymi bólami głowy?

Bóle migrenowe dotykają bardzo duży odsetek społeczeństwa. Mogą występować w każdym wieku, jednak najczęściej cierpią na nie kobiety. Są to bóle o wyjątkowo silnym natężeniu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niestety wiedza na temat migren jest w Polsce bardzo niska i dotyczy to także części lekarzy. W powszechnej opinii migreny bywają mylone ze zwykłymi bólami głowy, które przechodzą po standardowych lekach przeciwbólowych albo mijają same po dwóch, trzech godzinach. Tymczasem migreny stanowią dużo większy problem i są wyjątkowo trudne do leczenia.

Skąd wiemy, że to migrena?

Bóle migrenowe mają kilka specyficznych cech. Zazwyczaj są jednostronne i bardzo silne. Przeciętny ból migrenowy trwa około doby jednak zdarzają się i dłuższe migreny, które mogą trwać nawet 72 godziny. Migrenom często towarzyszą mdłości i wymioty. Charakterystyczna jest też nadwrażliwość na dźwięki i światło. Osoby, które mają ciężką migrenę nie są w stanie słuchać radia, oglądać telewizji ani nawet czytać książki. Ostra migrena to stan, kiedy chory musi położyć się do łóżka a na dodatek zwykle nie jest w stanie zasnąć. U części pacjentów migreny poprzedzone są aurą czyli zespołem objawów zwykle wzrokowych lub związanych z zaburzeniami neurologicznymi. Może pojawić się nieostre widzenie, chwilowy zanik widzenia, błyski w oku, zaburzenia mowy czy drętwienie części ciała. Są także osoby, które skarżą się na zawroty głowy. Przed aurą występuje jeszcze jedna faza zwiastunowa, która przepowiada migrenę. W tym czasie mogą wystąpić zaburzenia apetytu, ziewanie, mrowienie czy zwiększona potliwość.

Jak należy leczyć migrenę?

Jeśli migreny są silne i występują często należy bezzwłocznie udać się do lekarza neurologa. Podstawą jest wykonanie tomografii komputerowej głowy lub w razie potrzeby innych badań takich jak rezonans magnetyczny. Jest to niezmiernie ważne bo migrena bywa wczesną oznaką występowania guzów mózgu. Ponadto migrena może występować z bardzo wielu przyczyn lub zupełnie bez powodu. Najczęstsze przyczyny to zmiany szyjne, miażdżycowe, hormonalne, stres, problemy z uzębieniem. Zasadniczy problem osób cierpiących na migrenę polega na tym, że tylko niewielu pacjentom pomagają zwykłe leki przeciwbólowe. W pozostałych przypadkach do leczenia trzeba włączyć tryptany-leki drogie i wydawane tylko na receptę. W przypadku obydwu typów leków trzeba je przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. Gdy migreny występują u danego pacjenta bardzo często stosuje się leczenie farmakologiczne zapobiegawcze.
Każdy pacjent w dużej mierze może pomóc sobie sam poprzez zidentyfikowanie czynników wywołujących migreny i ich eliminacje. Chodzi tu przede wszystkim o określone pokarmy, stres, wiatr, zapachy, sztuczne oświetlenie. Wielu osobom pomaga zastosowanie diety antyhistaminowej. Oznacza to eliminację z pożywienia składników wędzonych, kiszonych i konserwowanych. Niedozwolone są także pomidory, truskawki i cytrusy, gdyż podwyższają one poziom histaminy a to powoduje migrenowe bóle głowy.

Co jeszcze przynosi ulgę w migrenie?

Pacjenci, którzy źle reagują na leczenie farmakologiczne zwykle na własną rękę poszukują sposobów, które mogą przynieść ulgę. Sięgają więc po zioła i liczne suplementy. Jeśli chodzi o zioła to najbardziej znany jest złocień maruna, który u wielu pacjentów powoduje zmniejszenie ilości napadów migrenowych. Pomocny bywa także imbir zarówno świeży jak i przyjęty w formie sproszkowanej. Badania pokazują, że osoby cierpiące na migreny mają niski poziom magnezu oraz koenzymu q10. Warto więc przyjmować obydwa suplementy.

Dodaj komentarz