Praca w wysokich temperaturach a obowiązki pracodawcy

Praca w wysokich temperaturach a obowiązki pracodawcy

Wysoka temperatura powietrza w okresie wakacyjnym sprzyja głównie wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a nie pracy w dusznych, ciasnych pomieszczeniach biurowych. Trudno wówczas zebrać myśli, a co dopiero mówić o wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Jeżeli zatrudniasz ludzi, sprawdź koniecznie, jakie obowiązki spoczywają na Tobie w tym szczególnym okresie.

Odpowiednie warunki pracy

Na pracodawcy w okresie wyjątkowych upałów spoczywa obowiązek zadbania o właściwe warunki pracy. W pomieszczeniach powinna być zapewniona odpowiednia wymiana powietrza, co wynika chociażby z samych potrzeb użytkowych, funkcji pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgoci, a także występowania zanieczyszczeń zarówno stałych, jak i gazowych. Zmniejszenie uciążliwości związanych z wysoką temperaturą w pomieszczeniach biurowych może nastąpić na skutek zastosowania wentylacji i klimatyzacji. Przykładowo stosowanie tych rozwiązań automatycznie zwalnia pracodawcę z obowiązku dostarczania pracownikom napojów z racji wykonywania pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Oczywiście pod warunkiem, że temperatura powietrza nie przekracza 28 stopni C. Jeżeli pomimo urządzeń temperatura wynosi 29 stopni C, pracodawca musi zapewnić dodatkowo dostateczną ilość napojów.

Kto podlega szczególnej ochronie?

Z powodu wyjątkowo szkodliwego działania na organizm mikroklimatu gorącego, pod szczególną ochroną są pracownicy młodociani, a także kobiety w ciąży i karmiące. Pracownicy w wieku powyżej 17 lat pracujący w temperaturze 26 stopni C, mogą wykonywać swoje zadania do 3 godzin na dobę. Kiedy temperatura sięga 30 stopni C, w ogóle praca jest im zakazana. Kobietom w ciąży zabrania się pracy nawet w czasie nagłych zmian temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15 stopni C.

A co z pracą na zewnątrz?

Kiedy pracownicy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz, a temperatura powietrza przekracza 25 stopni C, pracodawca musi zapewnić napoje dodatkowo wzbogacone w sole mineralne i witaminy.

Czy państwo walczy z pracodawcami nieprzestrzegającymi prawa? Oficjalnie oczywiście nikt nie przymyka oka na tego typu nieprawidłowości, ale jeśli spojrzymy na praktykę, to można powiedzieć, że na tego typu procedery mimo wszystko przymyka się oko i taki proceder może funkcjonować. Aby móc, bowiem skutecznie z tym walczyć, musiałaby się poprawić sytuacja na naszym polskim rynku pracy. Na to jednak, póki, co, nie ma większych widoków. Taka praca pozostaje, więc w naszej, polskiej rzeczywistości i pewno jeszcze przez długi czas pozostanie.

 

Dodaj komentarz