Mity dotyczące fotowoltaiki

Mity dotyczące fotowoltaiki

Mimo że fotowoltaika https://suncrew.pl/ stale się rozwija i coraz więcej osób się na nią decyduje, to dalej jest ona owiana licznymi mitami. Wiąże się to z nieznajomością tematu i tym, że łatwo jest spotkać się z błędnymi odpowiedziami na pytania dotyczące paneli słonecznych i ich instalacji na budynkach. Dziś przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym mitom, które narosły wokół tego tematu i postaramy się z nimi rozprawić.

2 najpopularniejsze mity dotyczące fotowoltaiki

Mit 1: W Polce jest za mało słońca na fotowoltaikę


Fakt
: Wiele osób, które nie do końca znają się na działaniu fotowoltaiki i pozyskiwaniu energii ze słońca twierdzi, że w Polsce jest zbyt pochmurno na taką inwestycję. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów, który nie ma nic wspólnego z prawdą.

To, że w Polsce przez większość roku jest raczej chłodno i pochmurno nie znaczy, że panele słoneczne nie mogą wytwarzać energii i że sprawdzą się tylko latem. Panele fotowoltaiczne nie potrzebują ostrego słońca, aby stale wytwarzać energię elektryczną. Potrafią one korzystać nawet ze słabego i rozproszonego światła, które panuje w naszym kraju przez większość czasu.

Dodatkowo fotowoltaice sprzyjają niskie temperatury, ponieważ wtedy panele mogą osiągać największą moc. Dzieje się tak, ponieważ podczas niskiej temperatury zmniejszają się drgania wewnątrz sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych, a ruch elektronów jest bardziej uporządkowany.

W fotowoltaikę inwestują kraje Skandynawskie, w których panuje jeszcze bardziej chłodna i pochmurna pogoda niż u nas, a mimo wszystko to rozwiązanie się tam sprawdza. Oznacza to, że nie mamy się co martwić o to, że to inwestycja, która nie działa w Polsce. Panele będą działały i wytwarzały prąd przez cały rok niezależnie od pogody.


Mit 2: Fotowoltaika w Polsce się nie opłaca

Fakt: Ten mit wiąże się poniekąd z tym pierwszym. Polacy często twierdzą, że fotowoltaika im się nie opłaci przez to, że w naszym kraju nie ma odpowiedniej pogody. Jednak skoro wyjaśniliśmy sobie już tę kwestię to warto powiedzieć czemu fotowoltaika może się nam opłacić.

Spójrzmy na naszych zachodnich sąsiadów, którzy są liderem, jeśli chodzi o korzystanie z fotowoltaiki. W Niemczech jest podobna pogoda jak u nas, a mimo wszystko mieszkańcy tego państwa wiedzą jakie korzyści może im ona przynieść i bardzo chętnie się na nią decydują.

Instalacja fotowoltaiczna jest długoterminową inwestycją, która przeciętnej Polskiej rodzinie zwróci się po ok. 10 latach. Po tym czasie będziesz mógł cieszyć się praktycznie darmową energią elektryczną i nie będziesz musiał obawiać się podwyżek cen prądu. Uniezależnisz się także od swojego dostawcy prądu, a Twoje panele słoneczne będą pracować z taką mocą, że to one staną się Twoją elektrownią. Na początku oczywiście musisz zainwestować, ale jest to inwestycja, która opłaci się każdemu.

Jak widzisz fotowoltaika nie jest taka straszna jak ją malują. Wystarczy trochę przyjrzeć się zasadom jej działania, a szybko zobaczysz, że wiele powtarzanych opinii to po prostu mity.

Dodaj komentarz