Wyrwanie zęba, czyli ekstrakcja nie jest najprzyjemniejszym zabiegiem, jednak nierzadko koniecznym w utrzymaniu prawidłowego stanu jamy ustnej. Samo usuwanie zęba nie jest bolesne, ponieważ zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu. Dopiero po zejściu znieczulenia zaczynamy odczuwać nieprzyjemne skutki uboczne. To także czas, w którym musimy dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej, żeby nie było dodatkowych powikłań. Jak zadbać o jamę ustną po wyrwaniu zęba?
Utrzymanie skrzepu
Konieczność wyrwania zęba nie zawsze jest skutkiem nieprawidłowej higieny. Przykładem mogą być ósemki, które poddaje się ekstrakcji, jeśli naciskają na pozostałe zęby. Jednak w większości przypadków odpowiedzialność za chorego zęba musimy wziąć na siebie. Jest to oznaka, że w dotychczasowej higienie popełnialiśmy błąd i od teraz musimy coś zmienić. Pierwszym krokiem po wyrwaniu zęba jest utrzymanie skrzepu. Jeśli skrzep wypadnie, to możemy doprowadzić do suchodołu lub wdania się zakażenia. Jak tego uniknąć? Jeśli nie mamy założonych szwów, które chronią ranę, to musimy zadbać o utworzenie się skrzepu. W dziurę po zębie dentysta wkłada tampon, który tamuje krew. Wacik trzymaj w dole do godziny po zabiegu, następnie delikatnie go wyjmij. Jeśli będzie taka konieczność, to umieść świeży kawałek waty, który wchłonie resztę krwi.
Nie jedz i nie pij
Po skończonym zabiegu nie powinno się jeść ani pić przez przynajmniej dwie godziny. Dlaczego? Przez ten czas działa jeszcze znieczulenie. Łatwo się w tym przypadku poparzyć, ugryźć lub otworzyć ranę. Po dwóch godzinach od zabiegu możesz się napić – najlepiej zimnej wody i coś zjeść. Pamiętaj, że przez pierwsze dni posiłki powinny być w formie płynnej. Dobrym pomysłem jest picie smoothies, czyli zmiksowanych owoców i warzyw. Pamiętaj także, że po wyrwaniu zęba nie powinno pić się przez słomkę, ponieważ doprowadza to do zwiększenia się ciśnienia w jamie ustnej. Łatwo w ten sposób naruszyć skrzep. Za to po wyrwaniu zęba możesz w końcu bez wyrzutu jeść lody w dowolnych ilościach.
Płucz zęby w odpowiedni sposób
Ten punkt jest nieco skomplikowany, ponieważ po zabiegu ekstrakcji należy płukać jamę ustną po każdym posiłku specjalnym płynem lub wodą z sodą. Musisz to jednak robić w odpowiedni sposób. Płukanie zębów zacznij na drugi dzień od zabiegu. Nabierz płynu do ust i delikatnie przemieszaj go w ustach. Staraj się nie wykonywać ruchu płukania, ponieważ wymaga on napięcia mięśni, co może doprowadzić do utraty skrzepu lub pęknięcia szwów. Przechyl lekko głowę w prawo, a następnie w lewo, po czym wypluj płyn. Zęby płucz po każdym posiłku przynajmniej przez tydzień po zabiegu. Pamiętaj, że kluczem do zdrowej jamy ustnej są regularne wizyty u dentysty. Dowiedz się więcej na gabinet stomatologiczny Kraków.