Alergie pokarmowe u dzieci coraz bardziej powszechne

Alergie pokarmowe u dzieci coraz bardziej powszechne

Czy rzeczywiście uczulenie na pokarm u dziecipojawia się dzisiaj częściej, a może po prostu rodzice zwracają na to większą uwagę i diagnozują swoje pociechy? Okazuje się, że jeden i drugi czynnik wpływa na wzrost alergii u najmłodszych.

Alergeny w codziennej diecie

Dzieci najczęściej uczula mleko krowie i nabiał. Uczulające są również owoce, głównie cytrusy, ale też nasze polskie truskawki. Duże znaczenie ma etap rozszerzania diety najmłodszych, bo to właśnie wtedy najczęściej zauważa się nietolerancję na dany produkt spożywczy. Zadaniem rodziców jest więc dokładna obserwacja dziecka po wprowadzeniu każdego nowego produktu do codziennej diety malucha.

Dlaczego jedzenie uczula?

Nie ma też wątpliwości, że alergie pojawiają się ze względu na sztuczne substancje, jakie zostają zawarte w pokarmach. Półprodukty są dzisiaj nafaszerowane barwnikami, aromatami, konserwantami, a mnogość “E” nie wpływa korzystnie. Jeśli mowa o uczulających owocach i warzywach w diecie najmłodszych, należy zaznaczyć, że te są hodowane nierzadko sztucznie, z zastosowaniem chemicznych oprysków. Takie toksyny wywołują poważne alergie – potwierdza alergolog. Warszawa, ale i inne duże miasta w naszym kraju odnotowują najwięcej alergii pokarmowych właśnie wiosną, kiedy wprowadzane do jadłospisu zostają tzw. nowalijki. To one zawierają najwięcej sztucznych substancji.

Jak objawia się alergia pokarmowa?

Najczęściej nietolerancję na dany produkt spożywczy zauważa się w wyniku wystąpienia na skórze zmian. Dziecko ma wysypkę, która pojawia się na twarzy, dłoniach czy brzuchu. Ta najczęściej powoduje spory świąd, skóra staje się sucha, zaczerwieniona, pojawiają się ogniska z obrzękami.

Bardzo często dochodzi także do zmian w obrębie oczu, powieki stają się nabrzmiałe i zaczerwienione, dokładnie tak, jak w przypadku uczulenia na pyłki.

Pamiętajmy, że objawy alergii pokarmowych mogą być niewidoczne na skórze. Dziecko może borykać się z przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, biegunką, a nawet wymiotami. W skrajnych przypadkach pojawiają się trudności z oddychaniem, a nawet poważne duszności. Każdy niepokojący syndrom, który sugeruje alergię na jedzenie, powinien być skonsultowany ze specjalistą. W dobrych klinikach przyjmują alergolodzy, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu małych pacjentów.

Dodaj komentarz