Powody nadmiernego wypadania włosów

Powody nadmiernego wypadania włosów

Codziennie tracimy około 100-150 włosów – jest to zupełnie naturalne i nie powinno budzić niepokoju. Jednak jeśli od pewnego czasu ich ilość na szczotce znacznie wzrosła i zaczynają pojawiać się na poduszce, kanapie czy ubraniach musisz przyjrzeć się swojemu organizmowi. Istnieją różne powody nadmiernego wypadania włosów – ważne, by w odpowiednim czasie znaleźć przyczynę. W wielu przypadkach możesz zahamować wypadanie włosów.

Dlaczego włosy wypadają?

Wpływ na wypadanie włosów maja geny i fizjologia. Z czasem po prostu tak musi być i nie kryją się za tym żadne poważniejsze problemy zdrowotne. Szczególnie mężczyźni mają łysienie i wypadanie włosów zapisane w genach. Wiek także ma w tym swój udział – po 50. – 60. roku życia zarówno kobiety jak i mężczyźni zaczynają stopniowo tracić włosy lub stają się one słabsze.

Poza fizjologicznymi przyczynami możemy wymienić także wiele innych, na które jednak mamy wpływ. Wypadaniu włosów sprzyja np. nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy – łój ogranicza dopływ tlenu do cebulki i włos wypada. Jeżeli dbasz o skórę głowy, a mimo wszystko doskwiera Ci problem z przetłuszczaniem udaj się do dermatologa, a najlepiej trychologa – pomoże Ci dobrać odpowiednie kosmetyki i sprawdzi, czy za przetłuszczanie skóry głowy nie odpowiadają inne schorzenia.

Nadmierne wypadanie włosów może być również wynikiem złej diety oraz niedoborów witamin i minerałów. Głównymi sprawcami są zazwyczaj cynk i żelazo oraz witaminy A, E i C – to właśnie niedobory tych składników powodują wypadanie włosów.

Negatywny wpływ na kondycje włosów ma stres. Przewlekłe zdenerwowanie może spowodować zatrzymanie wzrostu włosa, doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych, a nawet do bezpośredniego przejścia włosa w fazę katagenu, czyli do jego wypadania.

Z problemem nadmiernego wypadania włosów często borykają się kobiety, które niedawno urodziły dziecko. Zazwyczaj w drugim – czwartym miesiącu po porodzie włosy wypadają w większej ilości niż przedtem, jednak po pewnym czasie sytuacja się normalizuje. Podczas ciąży estrogen „dba” o włosy, jednak po porodzie kontrolę przejmują inne hormony, które chwilowo osłabiają włosy i powodują ich wypadanie. Z obniżeniem poziomu estrogenów spotykają się także kobiety w okresie menopauzy. W tym czasie na mieszki włosowe większy wpływ mają androgeny, co ma wpływ na wypadanie włosów.

Jeżeli nadmiernej utracie włosów towarzyszy pogorszenie samopoczucia udaj się do lekarza. Specjalista może zlecić wykonanie morfologii, poziomu żelaza i ferrytyny, TSH czy witaminy D3.

Dodaj komentarz