Dlaczego warto regularnie pisać dyktanda? Najlepszy sposób na naukę ortografii

Dlaczego warto regularnie pisać dyktanda? Najlepszy sposób na naukę ortografii

Wiele dorosłych osób z sentymentem wspomina czasy szkolne. Zabawy z rówieśnikami czy wycieczki to zdecydowanie jedne z najlepszych wspomnień dla wielu z nas. Nieco mniej pozytywnie wspominamy jednak naukę, a w szczególności takie kwestie jak liczenie czy poznawanie zasad gramatyki i ortografii. Na szczęście w dzisiejszych czasach sposoby nauczania wyglądają nieco inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Twoje dzieci mogą nauczyć się pisania oraz gramatyki w przyjemny i ciekawy sposób. Co ciekawe można posłużyć się w tym celu dyktandami, które niektórym do tej pory kojarzyły się jedynie z przykrą koniecznością. Wcale tak jednak nie jest i gwarantujemy, że mogą być one dobrą rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Pisanie dyktand – dlaczego warto robić to regularnie?

Nie bez powodu mówi się, że praktyka czyni mistrza. Nie każdy uczeń od razu doskonale zna zasady gramatyki i pisze bez żadnych błędów. Nie oznacza to jednak, że nie ma on szans na to, aby się tego nauczyć – wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne. Pisanie dyktand w domu oraz w szkole pomaga w zapamiętywaniu i analizowaniu błędów, które popełniamy. W taki sposób łatwo jest określić, nad czym dziecko musi jeszcze popracować, a co wychodzi mu już bardzo dobrze. Na samym początku warto zacząć od łatwych dyktand. Jeśli mają być one skierowane do dzieci, to warto też zadbać, aby opisywana historia była ciekawa. Dorośli także mogą wziąć udział w takim teście i rozwiązać nieco trudniejsze dyktando. W ten sposób przypomną sobie oni zasady pisowni i pokażą dziecku, że warto regularnie dbać o naukę gramatyki i ortografii.

Dyktanda online

Ćwiczenia ortograficzne w postaci dyktand są doskonałym sposobem na naukę poprzez zabawę. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje dodatkowej uwagi w tej kwestii, to możesz skorzystać ze strony https://dyktanda.pl, na której znajdują się gotowe dyktanda i zaproponować wspólną naukę. To też ciekawy sposób na to, aby urozmaicić wspólnie spędzany czas. Wystarczy, że wybierzesz dyktando dopasowane do obecnych umiejętności swojego dziecka i wspólnie z nim sprawdzisz efekty. Nie powinieneś mieć problemu z tym, aby dopasować zadanie do wieku swojego dziecka. Dyktanda podzielone są na grupy wiekowe oraz poziom zaawansowania. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie i zachęcisz pociechę do wspólnej zabawy. Dzięki temu szybko zauważysz pierwsze postępy i nie będziesz martwić się o to, że Twoje dziecko będzie miało w przyszłości problemy z gramatyką czy też ortografią, która jest niezbędna w codziennym życiu.

Dodaj komentarz