Walizka podręczna — co można zabrać?

Walizka podręczna — co można zabrać?

W przypadku krótkich podróży większość osób nie chce przepłacać za nadbagaż. W każdej linii obowiązują jednak zasady, co można mieć w bagażu podręcznym. Nie wolno oczywiście wnosić przedmiotów niebezpiecznych, które mogłyby być użyte jako broń ani substancji wybuchowych. Niektóre zasady jednak dziwią pasażerów (jak chociażby zakaz wnoszenia szydełek czy blendera ręcznego). Warto więc zawczasu upewnić się, co może zawierać walizka podręczna. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, co można spakować do bagażu podręcznego.

Bagaż podręczny — wymiary

Jakie powinny być wymiary walizki podręcznej? Wszystko zależy od wytycznych, które obowiązują w konkretnej linii lotniczej. W większości z nich dopuszczane są walizki o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm. Waga bagażu w wielu tanich liniach lotniczych może wynosić maksymalnie 10 kg (Uwaga! – w linii LOT maksymalna waga walizki to 8 kg).

Co można mieć, a czego nie można w bagażu podręcznym?

Co można spakować do bagażu podręcznego? Najlepiej sprawdź taką informację na stronie linii lotniczej, ponieważ w każdej nich mogą obowiązywać inne wytyczne.

Jedzenie i napoje

W większości linii lotniczych nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o zabranie jedzenia do bagażu podręcznego. Inaczej sprawa wygląda z napojami. Możesz przewozić, jakie tylko chcesz (łącznie z alkoholem), pod warunkiem że będą w pojemnikach do 100 ml.

Kosmetyki

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o kosmetyki w formie stałej. Płynne kosmetyki – podobnie jak napoje – muszą być umieszczone w pojemnikach do 100 ml.

Ostre i niebezpieczne przedmioty

Jak pewnie wiesz, nie można wnosić do samolotu ostrych i niebezpiecznych przedmiotów. Do tej kategorii zaliczają się jednak nie tylko noże i materiały wybuchowe. To także nożyczki, korkociąg, żyletki, śrubokręt czy zapałki.

Lekarstwa

W bagażu podręcznym możesz mieć zarówno ogólnodostępne leki, jak i te wydawane na receptę. Co więcej, syropów, kropli do oczu i płynów dezynfekujących (do 70% alkoholu) nie musisz przelewać do buteleczek 100 ml.

Artykuły łatwopalne

Na pokład samolotu nie można wnosić żadnych artykułów łatwopalnych, takich jak gaz pieprzowy czy farby w aerozolu. Dotyczy to także alkoholu powyżej 70% (chyba że został kupiony w strefie bezcłowej).

Sprzęty elektroniczne

Do samolotu możesz spokojnie zabrać sprzęty elektroniczne, takie jak laptop, tablet, telefon komórkowy czy aparat. Pamiętaj jednak, że muszą być wyłączone w czasie startu i lądowania. Urządzenia korzystające z Internetu powinny mieć włączony tryb samolotowy.

Podsumowanie

Co można przewozić, a czego nie można w bagażu podręcznym? Oczywiście mogą się w nim znaleźć ubrania, tekstylia oraz książki czy prasa. Są jednak artykuły, które wzbudzają wątpliwości wśród pasażerów. Zapoznaj się więc z naszym krótkim zestawieniem, co można mieć w bagażu podręcznym:

bagaż podręczny — co można zabrać bagaż podręczny — czego nie można zabrać
  • jedzenie
  • napoje w pojemnikach do 100 ml
  • alkohole do 70% w pojemnikach do 100 ml
  • leki — bez limitu
  • kosmetyki
  • sprzęty elektroniczne
  • ostre przedmioty (korkociąg, nożyczki, żyletki)
  • materiały wybuchowe
  • artykuły łatwopalne

Zasady te są stosowane w większości samolotów. Przed spakowaniem walizki podręcznej upewnij się jednak na stronie linii lotniczej, czy nie obowiązują w niej inne wytyczne.

Dodaj komentarz