Przepis na szczęście

Przepis na szczęście

Jesteś zmęczony czekaniem, aż szczęście Cię odnajdzie? Przestań czekać i weź szczęście w swoje ręce.

Możesz włożyć między bajki cudowne pojawienie się szczęścia w Twoim życiu. Szczęście nie czeka na Ciebie, ani samo szukać Cię nie będzie. Nie pojawi się z pomocą dobrej wróżki, czy jakiejś magicznej siły. Twoje szczęście zależy od Ciebie. Nie czekaj więc, odkryj jak być szczęśliwym i żyć bez stresu.

Czy każdy może być szczęśliwy? Co mówią fakty?

Badania na temat szczęścia pokazały, że tylko 10 procent różnic w poczuciu szczęścia można wyjaśnić czynnikami zewnętrznymi, sytuacją życia badanych. Większość czynników odpowiedzialnych za bycie szczęśliwym człowiekiem tłumaczą różnice osobowości, w tym najważniejsze to myśli i zachowania. Czy to nie Ty właśnie masz największy wpływ na swoje myśli i zachowania? Tak, dokładnie tak Można się nauczyć jak być szczęśliwym lub przynajmniej szczęśliwszym niż teraz.

Pewnie możesz teraz pomyśleć, jak wiele innych osób, że łatwo jest być szczęśliwym gdy ma się pieniądze, jest się pięknym i wiedzie „bezstresowe życie”. Prawda jest taka, że osoby żyjące w luksusach wcale nie są bardziej szczęśliwe od tych, które na co dzień żyją znacznie skromniej.

Ludzie o wyższym poczuciu szczęścia, to osoby których życie jest zbudowane na podstawowych zasadach stosowanych przez nich na co dzień. Osoby szczęśliwe poświęcają więcej czasu rodzinie i przyjaciołom. Doceniają to co mają, potrafią cieszyć się z małych rzeczy. Myślą pozytywnie, mają obrany cel w życiu i żyją każdą chwilą.

Co możesz zrobić, aby być szczęśliwym człowiekiem

Jeżeli chcesz wiedzieć jak odnaleźć własne szczęście, to przede wszystkim zapamiętaj, że Twoje wybory, myśli i działania są głównym czynnikiem wpływającym na poziom szczęścia. Oczywiście nie twierdzę, że będzie to tak proste jak naciśnięcie guzika, ale możesz w znacznym stopniu zwiększyć własne szczęście. Poniżej kilka przykładów, co możesz zrobić, by stać się człowiekiem szczęśliwym.

Dbaj o relacje

Otocz się szczęśliwymi osobami. Bycie pośród pozytywnie myślących osób poprawi Twoje samopoczucie. Kiedy będziesz szczęśliwy, Twoje szczęście będzie z kolei zaraźliwe dla innych w Twoim otoczeniu.

Nie zapominaj jednak, że o relacje z przyjaciółmi i rodziną należy dbać. Nie traktuj ich jak przypisanych do Ciebie na zawsze. Pozwól im odczuć, że to iż są w Twoim życiu jest dla Ciebie ważne. Doceniaj to, co dla Ciebie robią. Wyraź swoją wdzięczność, praw im komplementy i jeżeli trzeba konstruktywnie krytykuj. Bądź wylewny, nie oszczędzaj na miłych słowach i gestach.

Przyjaciele i rodzina uświetnią Twoje sukcesy i wspomogą w ciężkich czasach. Pamiętaj tylko, że wszystkie relacje trzeba pielęgnować

Wyrażaj wdzięczność

Wdzięczność to coś więcej, niż zwykłe „dziękuję”. Wyrażaj zachwyt, uznanie i wdzięczność za życie. Bardzo łatwo jest przejść przez życie dziękując tylko za dobre rzeczy, jakie Cię spotykają. Często potrzeba ciężkiej choroby lub innego wstrząsu, aby zacząć doceniać to, co się ma. Nie czekaj na taki wstrząs w Twoim życiu, bądź wdzięczny za to, co masz w tej chwili.

Każdego dnia znajdź przynajmniej jedną rzecz, która daje Ci radość. Jeżeli najdą Cię negatywne myśli, postaraj się zmienić je w pozytywne. Jeżeli na przykład brat zapomni o twoich urodzinach, nie myśl: „jak on mógł tak zapomnieć”. Zamiast tego pomyśl: „on zawsze przy mnie był w trudnych chwilach”.

Twoją ostatnią myślą przed snem niech będzie wdzięczność za miłą rzecz jaka Cię dzisiaj spotkała. Pierwszą po przebudzeniu, wdzięczność za kolejny piękny dzień.

Myśl pozytywnie

Niech zauważanie pozytywnej strony rzeczy stanie się Twoim nawykiem. Oczywiście złe rzeczy w życiu się zdarzają i byłoby głupotą udawać, że tak nie jest. Nie pozwól jednak aby czarne myśli przysłoniły Ci świat.

Jeżeli z natury nie jesteś optymistą, będziesz potrzebował więcej czasu aby zmienić swój sposób myślenia. Zacznij od akceptacji swoich negatywnych myśli, jeżeli je masz. Następnie przeanalizuj je według podanych pytań.

Czy sytuacja jest naprawdę tak zła, jak myślisz?
Czy istnieje sposób, aby spojrzeć inaczej na tą sytuację?
Czego możesz się dowiedzieć z tego doświadczenia, co może być przydatne w przyszłości?

Znajdź swój cel

Osoby, które mają swój cel są znacznie szczęśliwsze od tych, które nie mają żadnych pomysłów na życie. Twoją misją może być opieka nad dziećmi, dbanie o ogród czy poszukiwanie własnej duchowości. Co będzie twoim celem naprawdę nie ma wielkiego znaczenia. Ważne jest posiadanie celu, które wzmocni poczucie Twojej wartości.

Postaraj się dopasować swoje codzienne działania do celu, do którego zmierzasz. Może nim być na przykład dbanie o dobre relacje z rodzina i przyjaciółmi, co również mocno wpłynie na zwiększenie Twojego poczucia szczęścia.

Czy Ty masz już swój cel, czy robisz to co kochasz? Jeżeli nie, to odpowiedz sobie na poniższe pytania.

Co jest moją pasję i dodaje mi pozytywnej energii?
Z jakich osiągnięć jestem dumny?
Jak chcę, aby ludzie mnie zapamiętali?
Ciesz się obecną chwilą

Żyj dniem dzisiejszym, nie odkładaj radości na dzień, gdy będziesz mniej zajęty lub nie będziesz miał tyle stresu.

Ten dzień może nigdy nie nadejść. Skoncentruj się na pozytywach obecnej chwili, ciesz się drobnymi przyjemnościami dnia codziennego. Nigdy nie rozpamiętuj przeszłości, to i tak jej nie zmieni. Nigdy nie zamartwiaj się przyszłością, to Ty ją kształtujesz.

Dodaj komentarz