Oliwa z oliwek w kuchni – czy może zastąpić olej?

Oliwa z oliwek w kuchni – czy może zastąpić olej?

W kuchni do smażenia i pieczenia używamy nadal głównie olejów roślinnych oraz masła czy margaryny. Na szczęście coraz chętniej sięgamy też po oliwę z oliwek, której zalety są niezliczone. Ma ona nie tylko niepowtarzalny smak, ale i liczne walory zdrowotne.

Oliwa z oliwek była znana i doceniana już w starożytności. Opiera się na niej cala kuchnia śródziemnomorska, a powszechnie wiadomo, że należy ona do najzdrowszych na świecie. Oliwa extra vergine co prawda nie jest tania, ponieważ pochodzi bezpośrednio z tłoczenia oliwek, ale czasami warto zainwestować w swoje zdrowie. Smaki i właściwości różnych rodzajów oliwy zależą od wielu czynników – głównie od poziomu dojrzałości owoców drzew oliwnych i okresu zbiorów. Im mniej dojrzałe oliwki, tym oliwa bardziej ostra i aromatyczna.

Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne, to oliwa z oliwek przede wszystkim obniża poziom złego cholesterolu ze względu na dużą zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym reguluje ciśnienie krwi i opóźnia procesy starzenia. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy – witaminę E i A, które chronią komórki przed działaniem wolnych rodników, a jednocześnie poprawiają kondycję skóry, włosów, oczu, dodają energii i witalności. Dowiedziono naukowo, że oliwa z oliwek zmniejsza ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz nowotworów.

W kuchni ten cenny ekstrakt także jest nam bardzo przydatny. Przede wszystkim oliwa jest niezastąpiona do sałat i sałatek. Uwydatnia ich smak oraz ułatwia przyswajanie witamin i minerałów. Oprócz tego doskonale nadaje się do smażenia, chociaż tutaj trzeba uważać z wysokimi temperaturami – jeśli przesadzimy, może się przypalić a także po zbytnim podgrzaniu traci część cennych właściwości. Można jej używać także do pieczenia, do przyrządzania sosów, dresingów, a nawet bezpośrednio do moczenia pieczywa. Warto również spróbować gotowych oliw smakowych, o niepowtarzalnym aromacie, przygotowywanych według wieloletnich receptur – czosnkowej, bazyliowej, cytrusowej, z dodatkiem papryki chilli – w bogatym świecie oliwy na pewno każdy znajdzie taką, która na stałe zagości w jego kuchni.

Dodaj komentarz