Najpopularniejsze psie choroby i ich leczenie

Najpopularniejsze psie choroby i ich leczenie

Na zdrowie psa wpływ mają takie czynniki jak codzienna pielęgnacja, dieta czy odpowiednia dawka ruchu. Zdarza się jednak, że wizyta u weterynarza jest konieczna. Z powodu częstego kontaktu z olbrzymią liczbą bakterii, wirusów i innych zwierząt nasz pupil może zachorować na różnego rodzaju choroby. Innymi chorobotwórczymi czynnikami są wiek psa oraz predyspozycje genetyczne.

Oznaki zdrowia i choroby u psa

Istnieje kilka widocznych symptomów świadczących o zdrowiu naszego psa. Ponieważ nie może on zwyczajnie powiedzieć nam, co mu dolega, ważna jest dokładna i wnikliwa jego obserwacja. Oto, na co warto zwrócić uwagę w ocenie kondycji naszego psa.

Zdrowy pies

 • temperatura 37,5-39 stopni Celsjusza;
 • lśniące i czyste oczy;
 • elastyczna skóra, wracająca po naciągnięciu na miejsce;
 • zimny i wilgotny nos;
 • swobodne i sprężyste ruchy;
 • uszy są różowe wewnątrz i czyste, bez zapachu;
 • białe i czyste zęby oraz różowe dziąsła;
 • oddech bez zapachu;
 • lśniąca sierść i skóra bez zmian.

Chory pies

 • obniżona lub podwyższona temperatura;
 • mętny wzrok, zaropiałe oczy;
 • napięta, mało elastyczna skóra;
 • ciepły, suchy nos;
 • sztywne poruszanie się, mało energiczne ruchy;
 • brudne uszy, z wydzieliną;
 • przebarwione zęby i blade dziąsła;
 • brzydko pachnący oddech;
 • widoczne zmiany skórne lub rany.

Najczęstsze psie choroby

Nosówka

Nosówka jest wirusową chorobą zakaźną i dotyka najczęściej szczenięta w wieku 3-6 miesięcy. Jej głównym objawem są podwyższona temperatura ok.40 stopni, katar, kaszel, zapalenie spojówek i powiększenie węzłów chłonnych. Po 10 dniach dochodzą do tego wymioty oraz biegunka. Leczenie jest długie oraz żmudne i zazwyczaj polega na doraźnym osłabieniu objawów. W celu zapobieganiu chorobie zaleca się szczepienie w wieku 8-12 tygodni.

Wścieklizna

Bardzo groźna wirusowa choroba zakaźna. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z innymi zakażonymi zwierzętami, np. w czasie zadrapania podczas walki. Objawy to napady szału, nieposłuszeństwo, agresywne zachowanie, wodowstręt czy piana pojawiająca się na pysku. Szczepienie, które wykonuje się każdego roku stanowi jedyną, skuteczną ochronę przed wścieklizną.

Zapalenie uszu

Jest to gównie dolegliwość psów, które mają opadające uszy, co za tym idzie, nie ma należytej wentylacji oraz samooczyszczanie uszu jet gorsze. Gdy pies zaczyna się intensywnie drapać lub trzepać głową może to być pierwszy objaw choroby. Dodatkowo w uszach pojawia się brzydko pachnąca wydzielina. Leczenie uzależnione jest od przyczyny jej powstania i zleca je weterynarz. Profilaktycznym działaniem jest prawidłowa higiena uszu pupila.

Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych

Zarówno dysplazja biodrowa, jak i łokciowa jest najczęściej powodowana predyspozycjami genetycznymi. Do ras, które na nie chorują, zalicza się: owczarki niemieckie, golden retrivery, labradory czy rottweilery. Głównym objawem jest tzw. trudny rozruch po odpoczynku, szybkie męczenie się po długim biegu oraz wolne i ostrożne wstawanie i kładzenie się psa. Dysplazja pojawia się w okolicy 4-6 miesiąca życia, lecz zdarzają się sytuacje, gdy daje o sobie znać później lub wcześniej. Wiedząc, że pies może w przyszłości cierpieć na dysplazję, warto zastosować odpowiednią dietę i prowadzić oszczędny styl życia zwierzęcia. Pomoże to zahamować jej rozwój.

Borelioza i bebeszjoza

Są to dwie choroby odkleszczowe. Borelioza objawia się opuchnięciem i zapaleniem stawów, rumieniem oraz wysoką gorączką. Leczy się ja antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi. Bebeszjoza jest dużo groźniejsza, gdyż nieleczona prowadzi do śmierci psa. Objawami są brak pragnienia i apetytu oraz apatia i szybkie męczenie się psa. Leczenie w przypadku bebeszjozy jest bardzo trudne i długotrwałe. Polega na podawaniu odpowiednich leków i kroplówek. Czasem niezbędna jest transfuzja krwi.

Ciąża urojona u suk

Pojawia się około 60 -80 dni od ostatniej cieczki i jej objawami są powiększone gruczoły mlekowe, często z wydzieliną mleczną. Suka może być agresywna i zazwyczaj nie ma apetytu oraz pragnienia oraz dochodzi u niej do częstych wymiotów. Pierwszą pomocą w leczeniu jest zapewnienie suce dużej dawki ruchu oraz zmniejszenie ilości pokarmów. Czasem konieczne włączenie jest leków, które zahamują wydzielanie hormonu prolaktyny.

Skręt żołądka

Nie do końca poznana jest przyczyna występowania tej choroby. Podejrzewa się, że główną przyczyną jest szybkie i gwałtowne spożywanie posiłków przez psa oraz duży wysiłek bezpośrednio po nim. Objawami są nieudane próby wymiotne, niepokój, gazy, częste ślinienie i oblizywanie się oraz powiększenie brzucha i szybkie bicie serca. Jedynym ratunkiem jest szybka operacja. Do działań profilaktycznych należą przede wszystkim spokój podczas posiłku i odpoczynek po nim.

Życie z psem wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale w dużej mierze opiera się na odpowiedzialnej pielęgnacji i opiece nad nim. Kiedy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy u naszego psa, nie zwlekajmy, tylko udajmy się z nim do weterynarza. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. W czasie jego choroby, to my musimy przejąć tę rolę i troskliwie się otoczyć go naszą miłością.

Dodaj komentarz