Mastiff – pies budzący respekt

Mastiff – pies budzący respekt

Wygląd mastiffa budzi respekt. Ogromna głowa z wielkim pyskiem, masywna i wysoka budowa ciała. Każdy, kto nie zna tej rasy, nie ma pojęcia, że ten budzący grozę zwierzak w rzeczywistości jest dużym przytulasem uwielbiającym swoją rodzinę. Mimo pozornej ospałości i majestatycznego kroku jest w stanie błyskawicznie zareagować, gdy jego rodzina i właściciel jest w niebezpieczeństwie. Z racji swojej masy bezpieczniej jest usunąć się mu z drogi, aby nie zostać zmiecionym przez rozpędzone ciężkie ciało mastiffa.

Historia tego psa pokazuje, że przywiązuje się on do rodziny, większość takich psów wywodzi się od jednego przodka charakteryzującego się mocną budową ciała. Kraj, z którego one pochodzą to prawdopodobnie jest Azja, Asyria bądź Tybet. Do miejsca sprowadzili te psy starożytni Rzymianie.

Mastiff (rodzaje) pochodzi z Wielkiej Brytanii. Według klasyfikacji FCI należą one do grupy 2: pinczery, sznaucery molosy, szwajcarskie psy do pilnowania bydła i do sekcji 2.1. Molosy typu mastiffa. Wygląd mastiffa (rodzajów) to kanciasty kształt głowy, której stosunek szerokości jest dopasowana do jej długości. Tułów psa jest masywny, mocny, szeroki. Kończyny rozstawione dość szeroko. Widoczne są mięśnie. Szyja mastiffa (rodzajów) wygięta jest w lekki łuk. Ma średnią długość i jest wyraźnie umięśniona. Ogon jest wysoko osadzony. Jego długość dosięga do stawu skokowego. Szerszy od nasady, węższy w końcówce ogona. Kolor włosia psa przechodzi od barwy brzoskwiniowej, srebrzystej przez płową i ciemną pręgowaną. Bez względu na kolor maści każdy mastiff ma czarną maskę, która sięga wysokości oczodołów, która obejmuje oczy i czarne uszy. Mastiffy (rodzaje) poruszają się majestatycznie i pewnie. Nie można jednoznacznie określić charakteru psa. Na tym właśnie polega fenomen tej rasy. Każdy z psów mają swoje indywidualne cechy, która powoduje, że mastiff staje się osobnikiem tajemniczy. Mastiffy doskonale odbierają ludzi. Zwłaszcza w stosunku do dzieci są cierpliwe i łagodne. Psy te nie odczuwają agresji wobec żadnego człowieka. Odpowiednio kierowane powinny stać się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz przyjacielskim czworonogiem.

Według klasyfikacji FCI mastiff (rodzaje) obejmują takie typy jak: mastiff angielski, mastiff neapolitański, mastif brazylijski (fila brasileiro), mastif duński (broholmer), mastif włoski (cane corso) czy mastif japoński (tosa). Molosy typu górskiego także zostały nazwane mastiffami. Ten rodzaj mastiffów, jak wskazuje wzorzec FCI, należą do grupy 2. Różnicą jest jedynie sekcja, już nie 2.1, ale sekcja 2.2 – molosy o typy górskim. Należą do nich takie rodzaje mastifów – mastif pirenejski, tybetański czy hiszpański.

Istnieją jeszcze jedne przykładowe rasy mastiffów, które nie są zarejestrowanę bądź które wyginęły. Należą do nich alpinie mastiff, american mastig, gran mastin de Boringquen, czy korean mastiff. Bez względu na rodzaj mastffa każdy pies posiada podobne gabaryty i cechy charakterystyczne.

Dodaj komentarz