Kilka słów o diecie bezglutenowej

Kilka słów o diecie bezglutenowej

Czym jest dieta bezglutenowa

Większość z nas zna osoby będące na diecie bez glutenu. Na co dzień na półkach w sklepach stoi cała masa produktów, na których widnieję napis gluten-free. Gluten jest to białko występujące w bielmie zbóż takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Jest więc zawarty w pieczywie, makaronach, mące, piwie, płatkach śniadaniowych, czy też ciastkach wyprodukowanych na bazie tych zbóż. Z mniej oczywistych produktów zawierających gluten można by wymienić na przykład: kiełbasę, parówki, pasztety, sosy i zupy typu instant, musztardę. Dodaję się go do wielu produktów, ponieważ gluten korzystnie działa na ich smak, zapach i konsystencję. Dieta bezglutenowa polega zatem na wyeliminowania ze swojego jadłospisu produktów stworzonych na bazie zbóż zawierających gluten.

Kto nie powinien jeść glutenu?

Wbrew powszechnej opinii dieta bezglutenowa nie jest dla wszystkich. Większość z nas dobrze toleruje gluten. Istnieją jednak konkretne grupy ludzi, których przedstawiciele muszą na stałe lub czasowo zrezygnować ze spożywania produktów zawierających gluten. Należą do nich osoby cierpiące na celiakię, z alergią na gluten oraz z nieceliakalną nietolerancją glutenu. Celiakia jest to genetyczna choroba trzewna o charakterze autoimmunologicznym związana z nietolerancją glutenu. Choroba ta objawia się u dorosłych między innymi częstymi biegunkami, spadkiem masy ciała, bólami brzucha, wzdęciami, a także niedokrwistością i osteoporozą. W przypadku podejrzenia celiakii konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nie można na własną rękę wprowadzać diety bezglutenowej, ponieważ może to doprowadzić do niedoboru witamin, składników mineralnych i w konsekwencji poważnych powikłań. Osoby przechodzące na dietę bezglutenową muszą liczyć się z niedoborami takich składników jak błonnik, kwas foliowy, witaminy z grupy B, witamina D, E oraz żelazo, wapń, miedź, magnez i selen.

Co można jeść na diecie bezglutenowej?

Na szczęście lista produktów, które można spożywać będąc na diecie bezglutenowej jest długa, i można nimi uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Zboża zawierające gluten można zastąpić na przykład prosem, kukurydzą, ryżem, gryką, a co za tym idzie pieczywem i mąką wyprodukowanymi na bazie tych zbóż. Można też bez obaw jeść nieprzetworzone mięso, jajka, ryby i owoce morza. Śmiało można tez delektować się ulubionymi warzywami, owocami, orzechami oraz mlekiem. Dieta bezglutenowa nie stanowi już problemu, gdy chcemy zjeść na mieście. Coraz więcej lokali wychodzi na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i proponuje w swoich menu dania niezawierające glutenu.

Dodaj komentarz