Kształtowanie drzewka bonsai

Kształtowanie drzewka bonsai

Kształtowanie drzewka bonsai za pomocą drutu jest czynnością , której celem jest zmiana wyglądu drzewka, poprze nadanie mu indywidualny kształtów , niemożliwych do uzyskania w warunkach naturalnych. Pozwala to również na nadanie drzewku wyglądu znacznie starszego od jego rzeczywistego wieku. Dzięki odpowiedniemu owinięciu drutem gałęzi powodujemy jej wygięcie w interesującym nas kierunku. Drut skutecznie uniemożliwia powrót gałęzi do pierwotnej pozycji. Należy stosować drut o grubości dopasowanej do średnicy gałęzi którą chcemy kształtować. W miarę jak gałąź się rozwija, tworzy się twardziel, która na stałe nada jej ustalony przez ciebie kształt. Nacisk drutu na gałąź daje jej dodatkowo impuls do rozrastania się na grubość. Długość czasu wymaganego do usztywnienia gałęzi przez drut zależy od gatunku drzewka i warunków jakie zapewni mu jego właściciel. Ogólna zasada zakłada, że dla drzew liściastych przyjmuje się okres od miesiąca do trzech, a dla drzew iglastych nawet kilku lat. Najlepiej jest sprawdzić stan procesu przez delikatne odwinięcie części drutu i sprawdzenie czy gałązka pozostaje w odpowiedniej pozycji.

Drut stosowany w drutowaniu powinien być wykonany z materiału nierdzewnego i elastycznego. Najlepszy do kształtowania bonsai jest drut miedziany lub aluminiowy. Na samym początku należy zaopatrzyć się w różnej grubości druty .Należy również uwzględnić wiek drzewka oraz stopień odgięcia poszczególnych gałęzi. Gałęzie owija się pod kątem czterdziestu pięciu stopni, unikając krzyżowania co może spowodować obumarcie gałęzi. Przy bardziej sztywnych gałęziach trzeba zastosować podwójne owinięcie lub nawet spróbować zrobić delikatny odciąg. Przez cały ten okres należy doglądać drzewka i sprawdzać czy drut nie wrasta w drewno. Jeśli tak się dzieje należy go natychmiast usunąć. Jeśli istnieje taka możliwość jednym drutem można kształtować dwie gałązki o podobnej grubości lub jedną gałąź można drutować dwoma drutami pamiętając o zasadzie, że druty powinny być prowadzone równolegle. Gałązki powinny być drutowane dość ciasno ale nie za mocno. Podczas wyginania nasłuchujmy co dzieje się z gałązką , jeśli usłyszymy najmniejszy trzask natychmiast przerwijmy. Podzielmy wyginanie gałęzi na etapy, stopniowo przez dwa, trzy tygodnie, aż do wymaganej pozycji.

Drutowanie pnia polega na tym że drut o odpowiedniej grubości wciska się w podłoże za pniem a następnie prowadzi się go pod kątem czterdziestu pięciu stopni w górę pnia. Nie powinno uciskać się dolnych części połączenia pnia z gałązkami więc w tych miejscach najlepiej poprowadzić drut tuż ponad gałązką. Drut musi być dobrze osadzony w ziemi aby nie ruszał się gdy będzie się formować pień. Przed wykonaniem pierwszego drutowania poćwiczmy na drzewkach w ogrodzie. Nabierzmy wprawy w doborze odpowiedniej grubości drucika do grubości gałązki. Starajmy się wyczuć elastyczność gałązek na stopień wygięcia.

Dodaj komentarz