Jakimi problemami zajmuje się psychiatra?

Jakimi problemami zajmuje się psychiatra?

Współcześnie coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej. Depresja, zaburzenia nastroju, nadmierna nerwowość – to sygnały, że być może potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Na szczęście świadomość, jak ważne w tego typu sytuacjach jest udanie się do psychiatry lub psychologa, stale rośnie. Potrzebujesz pomocy któregoś z nich? Wyjaśniamy, czym się zajmują.

Psychiatria jest jedną ze specjalizacji medycyny ogólnej, stąd psychiatra posiada nieco inne kompetencje niż psycholog. Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. W pierwszej kolejności przeprowadzi z tobą dokładny wywiad, pytając o historię choroby. Następnie wypisze odpowiednie leki bądź zasugeruje ci psychoterapię. W przeciwieństwie do psychologa psychiatra może wypisać zwolnienie, a także skierować do szpitala psychiatrycznego i na oddział odwykowy.

Kiedy warto udać się do psychiatry?

Wiele dolegliwości somatycznych, takich jak przewlekłe zmęczenie, problemy żołądkowe, bezdech senny, kłopoty z zasypianiem czy bezsenność, ma swoje źródło w problemach natury psychicznej. Jeśli ich doświadczasz, być może po prostu nie potrafisz poradzić sobie ze stresem. Bywa jednak, że przyczyną są konkretne zaburzenia i choroby psychiczne. Wówczas nie zwlekaj – nikt nie pomoże ci tak, jak psychiatra. Konstancin jest miastem, w którym nie brakuje wykwalifikowanych specjalistów o pełnym zrozumienia podejściu do pacjenta. Wskazaniami do wizyty u psychiatry są także uczucie niepokoju, huśtawki nastrojów, apatia, przebyte próby samobójcze i uzależnienia

Czym zajmuje się psycholog?

Psychologia stanowi bardzo obszerną dziedzinę wiedzy, zajmującą się badaniem zachowania i psychiki człowieka. Psycholodzy mają do wyboru różne specjalizacje i nie zawsze zajmują się udzielaniem pomocy psychologicznej. Wielu z nich pracuje w branżach reklamy, biznesu i public relations. Do przeprowadzania diagnozy psychologicznej uprawniony jest psycholog kliniczny. Zbada poziom twojej inteligencji i sprawność funkcji poznawczych oraz określi osobowość. Jeżeli:

  • przeżywasz trudności w radzeniu sobie z konfliktami,
  • nie potrafisz przezwyciężyć stresu,
  • nie jesteś w stanie unieść ciężaru choroby,
  • przeżywasz żałobę,
  • masz kłopoty w relacjach,

nie musisz mierzyć się z tym sam. Odpowiedniego wsparcia udzieli ci psycholog. Konstancin to miejsce, w którym łatwo o pomoc psychologiczną na wysokim poziomie. Jeżeli potrzebujesz porady, koniecznie skorzystaj z konsultacji w lokalnej poradni psychologicznej.

Dodaj komentarz