Jak porównać ceny kurierów transportujących palety

Jak porównać ceny kurierów transportujących palety

Ci klienci, którzy chcą wysyłać duże i ciężkie przesyłki, muszą wykorzystywać palety. Te drewniane lub wykonane z tworzyw sztucznych podstawy są w pewien sposób ustandaryzowane, a to ułatwia transport oraz magazynowanie wymagających ładunków. W efekcie bez problemu można wysłać niemalże każdy towar do odbiorcy, a różnorodność kurierskich ofert sprawia, że znaleźć można tę najkorzystniejszą. Oczywiście poszczególni przewoźnicy mają swoje wytyczne dotyczące maksymalnych wymiarów i wagi, sposobu pakowania i oczywiście różnią się cenami. Najczęściej kurierzy zalecają, by na palecie wysyłać przesyłki o ciężarze powyżej 30 kilogramów.

Wymiary i rodzaje palet

Najlepiej przy wysyłaniu palety wybierać standardowe dostawcy o wymiarach 120cm x 80 cm. Mają one około 15 centymetrów wysokości i ważą około 25 kilogramów, co oczywiście wlicza się w parametry przesyłek. Na takiej platformie można zapakować ładunek do 1 tony o wysokości 180 cm, a u niektórych przewoźników jest to nawet 220 cm. Poza standardowymi licencjonowanymi paletami EURO na rynku znaleźć można powiększone Euro palety (120 x 120 cm), ISO (120 x 100 cm) czy paleta przeznaczona do kontenerów (113,5 x 113,3 cm), a także półpalety, co jest tańszym rozwiązaniem. Oczywiście od wielkości podstawy będzie w dużej mierze zależeć to, czy paleta zostanie uznana za niestandardową, a tym samym, czy będą do niej doliczone dodatkowe opłaty.

Ile kosztuje paleta?

Aby wycenić paletę, wystarczy wypełnić formularz zamówienia dostępny online. Serwis Donati24.pl gromadzi dane różnych przewoźników i daje dostęp do najlepszych ofert oraz atrakcyjnych cen, a także pozwala indywidualnie ustalać warunki – co sprawdza się na przykład przy wysyłaniu palet wykraczających poza zalecane parametry. W komórki formularza wpisuje się podstawowe dane takie jak waga, wymiary, a także kody adresowe. Niektóre z firm bowiem biorą pod uwagę również to, jaką paleta musi pokonać odległość od nadawcy do odbiorcy. Na podstawie tych danych zostaną pokazane ceny poszczególnych przewoźników oraz prognozowany czas doręczenia. Po wybraniu najkorzystniejszej opcji wystarczy zapłacić, wygenerować list przewozowy i czekać na przyjazd kuriera. A wszystko nawet bez wychodzenia z domu.

Jak zapakować paczkę?

Oczywiście na cenę usługi będzie miało wpływ to, czy paleta zostanie uznana za standardową oraz to, jakie opcje wybraliśmy. Warto szczególną uwagę zwrócić na sposób przygotowania przesyłki do drogi. Ładunek musi być dobrze przymocowany do podstawy, by się nie przesuwał, a tym samym nie był podatny na uszkodzenia i nie zaszkodził innym paczkom podczas transportu. Warto użyć folii stretch lub taśm bindujących. Ładunek powinien być rozłożony równomiernie, najlepiej w formie sześcianu. Gdy nadajemy produkty o nieregularnym kształcie, zadbajmy o to, by środek ciężkości był umieszczony centralnie. W każdym wariancie ładunek nie może wystawać poza obrys palety.

Dodaj komentarz