Jak czytać książki ze zrozumieniem?

Jak czytać książki ze zrozumieniem?

Czytać, czy tego chcemy czy nie, często musimy. Dotyczy to zarówno uczniów, studentów jak i osoby dorosłe.  Jednak samo przeczytanie danej zbitki słów i powtórzenie jej w głowie może dawać marne rezultaty. Co z tego, że coś przeczytaliśmy, jeśli pewnie nie potrafimy tego nawet powtórzyć, a co dopiero wytłumaczyć? Skutki czytania bez faktycznego zrozumienia tekstu prędzej czy później wyjdą na światło dzienne, na przykład poprzez niezdanie egzaminu czy złe wykonanie jakiegoś projektu. Tego każdy chciałby uniknąć, ale jednak może cię czasem wydawać, że jest to poza naszą kontrolą. Któryś raz z rzędu wertujemy ten sam tekst, a wciąż on do nas nie trafia. Wobec tego jak czytać książki ze zrozumieniem? Czy istnieją jakieś triki, które mogą pomóc osobom mającym problemy w tym zakresie?

Przygotuj się do czytania

To, czy i jak dobrze zrozumiemy daną książkę zależy od wielu czynników. Wbrew pozorom często to nawet nie nasza wiedza jest kluczowa, a to, czy odpowiednio podeszliśmy do czytania. Naprawdę ogromną różnicę może zrobić zajęcie wygodnego miejsca, a także posiadanie komfortu czasowego. Jeśli czytamy pod presją, spieszymy się, to mamy tendencję do omijania całych zdań lub bawet akapitów. W konsekwencji może się w pewnym momencie okazać, że właściwie nie wiemy już o co chodzi.

Odpowiednio podziel tekst

Czytanie od razu bez przerwy całego tekstu może ewentualnie się sprawdzić, jeśli jest on krótki i/lub bardzo prosty. W innych przypadkach warto podzielić go na segmenty, które mają jakiś logiczny początek i koniec. Możemy więc na przykład zrobić podział w miejscu, w którym dochodzi do zmiany miejsca lub czasu akcji. Następnie każdy segment analizujemy oddzielnie, upewniając się, że go rozumiemy i nic w nim nie sprawia nam trudności. Powinniśmy sprawdzić znaczenie wszelkich problemowych słów czy niejasnych zagadnień. Kiedy już uporamy się z wszystkimi pomniejszymi częściami, wtedy przyjdzie też pora na zapoznanie się z tekstem od początku do końca bez żadnych przerw.

Zadawaj sobie pytania

Nie rozumiesz czegoś? Nie wiesz? Może motywacja bohatera wydaje się niejasna lub nie do końca jesteś w stanie stwierdzić, jakie zamierzenie miała dana scena. W czasie czytania wypisuj sobie pytania, a potem staraj się na nie odpowiedzieć. Powracaj do fragmentów, które sprawiają trudność z wiedzą nabytą poprzez zapoznanie się z całą resztą tekstu. Myśl kreatywnie i nieszablonowo starając się rozwiązać problem. Zanotuj nawet takie odpowiedzi, co do których nie masz pewności. Na końcu spróbuj ułożyć to wszystko w logiczną całość i sprawdź, czy wszystko jest już zrozumiałe. Zastanów się, czy potrafiłbyś wytłumaczyć komuś innemu, o co chodzi w danym zagadnieniu.

Warto wiedzieć, jak czytać książki ze zrozumieniem. Jest to ważna umiejętność, która może nieraz przydać się w życiu. W końcu czytając bez zrozumienia marnujemy tylko czas i chęci, a także stajemy się sfrustrowani.

 

Dodaj komentarz