Jak kolory wpływają na samopoczucie człowieka?

Jak kolory wpływają na samopoczucie człowieka?

Czy tego chcemy czy nie, prawda jest taka, że nie do końca panujemy nad swoimi uczuciami. Na naszą podświadomość wpływają czynniki, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się kompletnie bez znaczenia. Okazuje się jednak, że to, co świadomie interpretujemy jako nieistotne może w rzeczywistości mocno oddziaływać na nasze emocje. Pod tym względem prym wiodą kolory. Każdy ma jakieś barwy, które lubi lub nie lubi, ale mało kto poświęca uwagę temu, jak przebywanie w pobliżu określonych kolorów rzutuje na nastrój i samopoczucie. W takim razie jak kolory wpływają na samopoczucie człowieka? Kiedy szczególnie należy zwracać na to uwagę?

Gdzie barwa ma znaczenie

Kolory są istotne zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, w których przebywamy dużo, a więc domu i pracy. Dlatego też farbę, którą pomalujemy ściany należy dobrać nie tylko do naszego gustu, ale także odpowiednio do zastosowania pokoju. Innych barw używa się w kuchni, zaś innych w sypialni czy salonie. Ważny może być także odcień mebli. Podobnie jest w naszej przestrzeni zawodowej – wszystko w danym biurze czy zakładzie dobiera się tak, aby jak najkorzystniej wpłynęło to na nastawienie pracowników. Z tej właśnie przyczyny na ogół dobiera się tam bardzo stonowane barwy. Nie przyciągają one uwagi człowieka i nie mają zbyt dużego wpływu na nasz nastrój. Kolory mają także olbrzymie znaczenie w reklamie. Logo danej marki czy opakowanie produktu musi być dostosowane tak, aby być jak najbardziej atrakcyjne dla klienta i odpowiednie do dziedziny, której dotyczy.

Wpływ poszczególnych kolorów na człowieka

Tradycyjnie za najbardziej uspokajającą barwę uważa się zielony. Faktycznie, może on dać odpoczynek zmęczonym oczom i podświadomie skłania nas do relaksu. Z tego też powodu czujemy się tak odprężeni przebywając na łonie natury. Nie jest to kolor pobudzający do działania, więc nie stosuje się go zbyt często na przykład w fabrykach. Za bardzo motywujący i „radosny” z kolei uważa się żółty. Z tego też powodu można go spotkać w pokojach dziecięcych i szkolnych klasach. Ludzie z reguły unikają go w ubiorze czy meblach, ponieważ przykuwa do siebie zbyt dużą uwagę. Bardzo pobudzające, ale też na dłuższą metę męczące wrażenie wywiera kolor czerwony, dlatego jest tak popularny na przykład w reklamach napojów energetycznych czy sprzętów dla graczy. Nie poleca się go w miejscach, gdzie zależy nam przede wszystkim na odpoczynku, czyli między innym sypialniach. Tam lepiej nadaje się mający relaksacyjne efekty niebieski, który stosuje się także w łazienkach. Może on realnie negatywnie wpływać na apetyt, więc raczej nie znajdzie sobie miejsca w wielu kuchniach.

Warto wiedzieć, jak kolory wpływają na samopoczucie. Zwłaszcza może się to okazać przydatne, kiedy na przykład urządzamy swój nowy dom czy planujemy przemalować ściany pokoju. Odpowiedni dobór barw to klucz do większej kontroli nad swoim samopoczuciem.

Dodaj komentarz