Dlaczego warto dawać prezenty na Boże Narodzenie?

Dlaczego warto dawać prezenty na Boże Narodzenie?

Prezenty kojarzą nam się często jako coś przyjemnego i fajnego. Jednak w okresie przedświątecznym bardzo często budzą frustrację. Po co właściwie kupujemy innym podarunki z okazji świąt Bożego Narodzenia?

Dlaczego warto dawać prezenty na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia są na stałe zakorzenione w polskich tradycjach oraz obyczajach. Z pewnością warto kultywować polską tradycję, a nie przyjmować tę amerykańską, która coraz częściej trafia do polskich domów. Niezwykły prezent na Boże Narodzenie to świąteczna tradycja. Sprzedawcy już długo przed świątecznym czasem reklamują produkty, które zupełnie nie są potrzebne zarówno nam, jak i naszym rodzinom. Obecnie w polskich domach coraz częściej usłyszeć można, że domownicy mają dość i nie wręczają sobie prezentów lub wracają do korzennych tradycji. Wiele osób wspomina o przytłaczającym ich szale zakupowym.

Pamiętajmy, że w przypadku świąt Bożego Narodzenia dawanie prezentów nie powinno mieć kontekstu materialnego. Oczywiście warto pamiętać o najbliższych w Wigilię. Niezwykły prezent na Boże Narodzenie jest znakiem bliskości oraz więzi emocjonalnej z drugą osobą.

Recz jasna, powinniśmy odpowiednio przygotować się do podarowania odpowiednich prezentów naszym bliskim. Warto poznać ich marzenia, przyjrzeć się ich pasją oraz zainteresowaniom. Istotne jest, aby niezwykły prezent na Boże Narodzenie został podarowany prosto z serca i z chęcią sprawienia bliskiej osobie, jak największej radości. Pamiętajmy również, że najlepsze prezenty Bożonarodzeniowe, które wspominamy przez długie lata to, takie, których nie można kupić:

  • wspólny posiłek,
  • miłe słowo,
  • opiekuńczy dotyk,
  • własnoręcznie wykonana karta kub tabliczka czekolady.

Oczywiście chcemy co roku obdarować swoich bliskich jak najlepszym prezentem. Prezenty świąteczne przybierają obecnie różnorodne formy, są to bony podarunkowe, vouchery czy też wycieczki do SPA.

Gdy prezenty znaczyły coś więcej

Zastanawialiście się kiedyś, stąd wziął się zwyczaj dawania sobie wzajemnie prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia? Powszechna praktyka wzajemnego obdarowywania się prezentami (zwłaszcza dzieci) związana była pierwotnie z kultem i życiorysem św. Mikołaja, biskupa diecezji Bari (Włochy), wielkiego jałmużnika żyjącego w IV wieku.

Stres związany z przygotowaniami kolacji wigilijnej, bardzo często przesłania nam istotę tych świąt. Zwyczaj obdarowywania bliskich prezentami zgodnie z religią chrześcijańską nawiązuje do darów, jakie Trzej Królowie złożyli dzieciątku Jezus w trakcie wizyty w Betlejem. Początkowo z okazji świąt Bożego Narodzenia jedynymi prezentami, które darowane były tego dnia to czekoladowe słodycze.

Święta to czas radości, ale i prezentów. Media biją w nas reklamami świątecznymi wielu produktów. Do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, ale nie warto pozostawiać zakupienia prezentów na ostatnią chwilę!

  • Z roku na rok coraz bardziej problematyczne jest świadome przeżywanie świąt.
  • Istotne jest, aby świąteczny upominek był wybrany „z głową”.
  • Aby zrozumieć ważną istotę prezentów wigilijnych należy cofnąć się do czasów przedchrześcijańskich.

 

Dodaj komentarz