Czy warto oddawać delikatne tkaniny do pralni?

Czy warto oddawać delikatne tkaniny do pralni?

Obecnie pralnie specjalistyczne (inaczej zwane chemicznymi) można spotkać w każdym mieście. Kto i dlaczego z nich korzysta, skoro w każdym domu znajduje się pralka automatyczna? Wyróżnić można dwie podstawowe grupy klientów: tych, którzy mogą sobie pozwolić na regularne korzystanie z pralni (np. mężczyzn, którzy muszą dostosować się do panującego w pracy businessowego dress code’u, dla których garnitur i koszula są podstawami ubioru), a także tych, którzy rzadziej posiłkują się usługami pralni, tylko wtedy, kiedy nie mogą sobie poradzić z upraniem danej rzeczy w domu lub zwyczajnie boją się, że coś zniszczą próbując swoich sił z domową pralką i detergentami. W tym artykule zajmiemy się ostatnim z wymienionych przypadków.

Pralnia vs. pralka

Korzyści z prania w domu są oczywiste: pierzesz kiedy chcesz i ile chcesz, a także pierzesz tanio (jeżeli robisz to często). Jakie są zatem plusy korzystania z usług profesjonalisty? Pralnia chemiczna ma lepszy sprzęt, zupełnie inne od domowych detergenty, a także wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą co robią. W praktyce oznacza to, że zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność, więc chcesz uprać coś dla Ciebie wartościowego (finansowo, sentymentalnie), skorzystaj z usług pralni. Pamiętaj, że rzeczy, które oddajesz do pralni powinny mieć metkę producenta, na której znajdują się informacje dotyczące materiału, z którego dane ubranie, dywan, itd. jest zrobione, a także zalecenia producenta dotyczące prania. Oczywiście niektóre metki są bardzo duże, inne niefortunnie umiejscowione do tego stopnia, że musimy je wyciąć. W związku z tym warto wyrobić sobie nawyk robienia zdjęć metek wraz z widocznym ubraniem, aby mieć późniejszy dostęp do niezbędnych informacji.

Sprawdź: Najlepsza pralnia na Ochocie

Z delikatnymi do pralni

Temat z pozoru oczywisty – z delikatnymi rzeczami powinniśmy udać się pralni. Ile takich rzeczy masz w domu? Pewnie powiesz, że niewiele. Okazuje się jednak, że tkanin i dzianin, a także rodzajów ich splotów zaliczanych do delikatnych jest dużo więcej niż nam się wydaje. Angora, szyfon, jedwab, aksamit – te nazwy wszyscy znamy. Etamina, szantung, adamaszek, rayon – to również delikatne tkaniny. Czy warto uczyć się rodzajów tkanin i dzianin, ich nazw i właściwości? Odpowiedź brzmi: nie! Warto natomiast bacznie zwracać uwagę na informacje podane na metkach przez producentów. Bezwzględnie nie pierz w domu rzeczy, które mogą być prane tylko w pralni chemicznej, profesjonalnie na mokro lub na sucho. Zastanów się nad udaniem się do pralni z dobrej jakości, często drogimi swetrami. W domu można zepsuć je przy pierwszym praniu, lubią się filcować, kurczyć lub rozciągać. Prawidłowe suszenie dzianin jest procesem długotrwałym i kłopotliwym. Polega na rozkładaniu ich na płasko na ręcznikach, które trzeba regularnie zmieniać, kiedy zrobią się zbyt wilgotne. Co z ubraniami, które należy prać ręcznie? Domowe pralki oczywiście oferują taki program, ale czy na pewno nie zdarzyło Ci się wyjąć z pralki jedwabnej bluzki z dziurami przy szwach?

Pranie chemiczne na pierwszy rzut oka wydaje się być kosztowne i mniej wygodne niż to wykonywane w domu. Zwykle wycenia się każdą sztukę odzieży, pralnia jest czynna w określonych godzinach, rzeczy trzeba zanieść i odebrać. Zastanów się jednak, czy choć części prania nie powierzyć profesjonalistom. Samodzielne pranie często może okazać się ryzykownym przedsięwzięciem. Zwłaszcza, gdy zniszczymy drogą rzecz, którą pewnie ciężko będzie odkupić.

Dodaj komentarz