Czy warto oddawać delikatne tkaniny do pralni?

Czy warto oddawać delikatne tkaniny do pralni?

Obecnie pralnie specjalistyczne (inaczej zwane chemicznymi) można spotkać w każdym mieście. Kto i dlaczego z nich korzysta, skoro w każdym domu znajduje się pralka automatyczna? Wyróżnić można dwie podstawowe grupy klientów: tych, którzy mogą sobie pozwolić na regularne korzystanie z pralni (np. mężczyzn, którzy muszą dostosować się do panującego w pracy businessowego dress code’u, dla których garnitur i koszula są podstawami ubioru), a także tych, którzy rzadziej posiłkują się usługami pralni, tylko wtedy, kiedy nie mogą sobie poradzić z upraniem danej rzeczy w domu lub zwyczajnie boją się, że coś zniszczą próbując swoich sił z domową pralką i detergentami. W tym artykule zajmiemy się ostatnim z wymienionych przypadków.

Pralnia vs. pralka

Korzyści z prania w domu są oczywiste: pierzesz kiedy chcesz i ile chcesz, a także pierzesz tanio (jeżeli robisz to często). Jakie są zatem plusy korzystania z usług profesjonalisty? Pralnia chemiczna ma lepszy sprzęt, zupełnie inne od domowych detergenty, a także wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą co robią. W praktyce oznacza to, że zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność, więc chcesz uprać coś dla Ciebie wartościowego (finansowo, sentymentalnie), skorzystaj z usług pralni. Pamiętaj, że rzeczy, które oddajesz do pralni powinny mieć metkę producenta, na której znajdują się informacje dotyczące materiału, z którego dane ubranie, dywan, itd. jest zrobione, a także zalecenia producenta dotyczące prania. Oczywiście niektóre metki są bardzo duże, inne niefortunnie umiejscowione do tego stopnia, że musimy je wyciąć. W związku z tym warto wyrobić sobie nawyk robienia zdjęć metek wraz z widocznym ubraniem, aby mieć późniejszy dostęp do niezbędnych informacji.

Sprawdź: Najlepsza pralnia na Ochocie

Z delikatnymi do pralni

Temat z pozoru oczywisty – z delikatnymi rzeczami powinniśmy udać się pralni. Ile takich rzeczy masz w domu? Pewnie powiesz, że niewiele. Okazuje się jednak, że tkanin i dzianin, a także rodzajów ich splotów zaliczanych do delikatnych jest dużo więcej niż nam się wydaje. Angora, szyfon, jedwab, aksamit – te nazwy wszyscy znamy. Etamina, szantung, adamaszek, rayon – to również delikatne tkaniny. Czy warto uczyć się rodzajów tkanin i dzianin, ich nazw i właściwości? Odpowiedź brzmi: nie! Warto natomiast bacznie zwracać uwagę na informacje podane na metkach przez producentów. Bezwzględnie nie pierz w domu rzeczy, które mogą być prane tylko w pralni chemicznej, profesjonalnie na mokro lub na sucho. Zastanów się nad udaniem się do pralni z dobrej jakości, często drogimi swetrami. W domu można zepsuć je przy pierwszym praniu, lubią się filcować, kurczyć lub rozciągać. Prawidłowe suszenie dzianin jest procesem długotrwałym i kłopotliwym. Polega na rozkładaniu ich na płasko na ręcznikach, które trzeba regularnie zmieniać, kiedy zrobią się zbyt wilgotne. Co z ubraniami, które należy prać ręcznie? Domowe pralki oczywiście oferują taki program, ale czy na pewno nie zdarzyło Ci się wyjąć z pralki jedwabnej bluzki z dziurami przy szwach?

Pranie chemiczne na pierwszy rzut oka wydaje się być kosztowne i mniej wygodne niż to wykonywane w domu. Zwykle wycenia się każdą sztukę odzieży, pralnia jest czynna w określonych godzinach, rzeczy trzeba zanieść i odebrać. Zastanów się jednak, czy choć części prania nie powierzyć profesjonalistom. Samodzielne pranie często może okazać się ryzykownym przedsięwzięciem. Zwłaszcza, gdy zniszczymy drogą rzecz, którą pewnie ciężko będzie odkupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.