Czy produkty jednorazowe mogą być ekologiczne?

Czy produkty jednorazowe mogą być ekologiczne?

Myśląc o produktach jednorazowego użytku, często automatycznie kojarzymy je z plastikiem, a więc jednocześnie z zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Jednak czasy się zmieniły i obecnie na rynku produktów jednorazowych panuje ogromna różnorodność. Czy w takim razie istnieją jednorazowe produkty ekologiczne i czy warto ich używać?

Produkty jednorazowe mogą być ekologiczne

W niektórych sytuacjach wykorzystanie produktów jednorazowego użytku podyktowane jest wyższą koniecznością. Na przykład w przypadku przyjęć dla dzieci, czy imprez plenerowych, podczas których panuje chaos, a zastawa może łatwo zostać uszkodzona. Zbieranie, przenoszenie w odpowiednie miejsce i mycie setek naczyń jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne (zmarnowana zostanie bowiem duża ilość wody). Jednorazowe produkty ekologiczne są więc dobrym kompromisem między wygodą a dbałością a środowisko naturalne.

Ekologiczne produkty jednorazowego użytku wytwarzane są z materiałów biodegradowalnych, takich jak papier, otręby pszenne, makaron, bambus i wiele, wiele innych. Zdecydowaną większość jednorazowych produktów plastikowych można zastąpić produktami ekologicznymi. Przykładowo, plastikowe kubki papierowymi, słomki bambusowymi, talerze i sztućce zastawą z otrąb pszennych. Z produktów biodegradowalnych korzysta nie tylko coraz więcej zwykłych konsumentów, ale też decydują się na nie różnego rodzaju firmy, czy restauracje.

Wynika to z faktu, że wielu kupujących zwraca uwagę na takie kwestie i z większą sympatią podchodzi do przedsiębiorstw, które zdają się przywiązywać uwagę do kwestii ochrony środowiska naturalnego.

Cena i wygląd nie będą problemem

Podobnie jak wersje plastikowe, jednorazowe produkty ekologiczne sprzedawane są w paczkach po kilkadziesiąt sztuk i chociaż mogą być nieco droższe, to nie są ogromną inwestycją. Charakteryzuje je również estetyczny, oryginalny wygląd. Warto wspomnieć między innymi obrusy jednorazowe. Można je zakupić w różnych kolorach i wzorach, tak aby pasowały do charakteru wydarzenia, otoczenia i reszty zastawy.

Takie obrusy jednorazowe wykonane są z papieru, co oznacza, że ich uszkodzenie bądź poplamienie (co w czasie jakiekolwiek imprezy jest bardzo prawdopodobne) nie będzie dużą stratą. Kiedy już przyjęcie się zakończy, wystarczy, że po posprzątaniu wszystkiego ze stołu zwiniemy je i wyrzucimy do śmietnika – bez prania, prasowania i martwienia się, czy plamy znikną. Co więcej, obrusy stworzone zostały tak, aby z daleka przypominały strukturę zwykłego materiałowego obrusu, w związku z czym będą świetnie prezentować się na stole.

Dodaj komentarz