Które spodnie robocze wybrać?

Które spodnie robocze wybrać?

Spodnie do pracy mają wielorakie zastosowania. Przede wszystkim powinny chronić noszącego je pracownika przed zagrożeniami związanymi z danym stanowiskiem pracy, a także przed ubrudzeniem oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Ponadto, dzięki obecnym na nich licznym kieszeniom, mogą umożliwić posiadanie zawsze pod ręką najpotrzebniejszych akcesoriów i materiałów, a tym samym przyspieszyć pracę. Problem jednak w tym, że spodnie robocze występują w wielu różnych fasonach, a do tego mogą mieć szereg specjalnych właściwości. W takim razie, które spodnie wybrać?

Najpopularniejsze fasony spodni roboczych

Wśród najpopularniejszych fasonów można wyróżnić przede wszystkim dwa: spodnie do pasa i spodnie ogrodniczki. Pierwsze z nich wspomagane są zazwyczaj paskiem, aby przylegały do ciała i nie sprawiały problemów podczas pracy. Ogrodniczki mają wbudowane szelki, dzięki czemu pasek nie jest wymagany, a do tego mogą być zaopatrzone w szereg dodatkowych kieszeni (szczególnie, jeśli są to tak zwane spodnie monterskie).

Rzadziej spotykanymi rozwiązaniami są tak zwane bojówki (spodnie z charakterystycznymi kieszeniami na nogawkach), bywa też, szczególnie w upalnym okresie letnim, że niektórzy fachowcy decydują się na pracę w krótkich spodniach. Nie zawsze jednak jest to możliwe, z uwagi na fakt, że krótkie spodnie nie będą w stanie zapewnić pełnej ochrony przed skaleczeniem czy oparzeniem.

Spodnie do zadań specjalnych

Najczęściej spotykanymi materiałami w przypadku spodni roboczych są mieszanki bawełny z innymi tkaninami, takimi jak poliester czy poliamid. Dzięki temu z jednej strony zachowane są pozytywne aspekty bawełny, a z drugiej możliwe jest uzyskanie większej trwałości i bezpieczeństwa. Istnieją również czy to spodnie robocze, czy inne ubrania ochronne wykonane w całości z bawełny, ale mają one ograniczone zastosowania. Nie sprawdzą się na zewnątrz, z uwagi na małą odporność na niskie temperatury i fakt, że tkanina ta łatwo przemaka.

Spodnie do pracy w szczególnych warunkach wzbogacone są domieszkami, dzięki którym na przykład stają się one trudnopalne czy odporne na zagrożenia mechaniczne (przecięcia, rozdarcie, przebicie). Specjalne spodnie antyelektrostatyczne i antystatyczne przeznaczone są konkretnie dla elektryków, aby zmniejszyć ryzyko porażenia. Musimy przy tym pamiętać, że same spodnie to nie wszystko. Dla maksymalnego zabezpieczenia pracownik powinien być także wyposażony w odpowiednie dla pełnionego stanowiska buty, rękawice i kurtkę, a jeśli jest taka potrzeba, także w kask ochronny.

Dodaj komentarz