Męczą Cię częste bóle głowy? To może być jeden z sygnałów świadczących o konieczności wybrania się do neurologa. Wspaniałych specjalistów z dziedziny neurologii znajdziesz w http://przychodnialekarzy.pl/. W jakim przypadku wizyta u neurologa może okazać się niezbędna? Na jakie objawy warto zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj poniższy artykuł!
Kiedy warto udać się do neurologa?
Neurolog to lekarz zajmujący się układem nerwowym. Jego praca polega przede wszystkim na diagnozowaniu i leczeniu chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Lekarz tej specjalizacji bada więc nie tylko mózg, ale również nerwy ulokowane w całym organizmie człowieka. Warto wspomnieć, że obszar działania neurologa może częściowo pokrywać się ze schorzeniami badanymi przez psychiatrię. Nad wizytą u neurologa zastanawiamy się przede wszystkim wtedy, kiedy męczą nas uporczywe bóle głowy. Czy to jednak jedyny objaw, który powinien skłonić nas do wizyty u neurologa? Zdecydowanie nie, taka wizyta może być również konieczna w wielu innych przypadkach. Co powinno wywołać u nas szczególną czujność? Odpowiadamy w poniższym tekście.
Jakie choroby leczy neurolog?
Do neurologa zwykle zgłaszają się pacjenci, którzy cierpią na udary mózgu, nowotwory układu nerwowego, różnorodne schorzenia kręgosłupa, padaczkę czy stwardnienie rozsiane. Pod opieką tego specjalisty powinny również znaleźć się osoby zmagające się z chorobą Alzheimera i Parkinsona. Lekarz ten zajmuje się więc takimi nieprawidłowościami, które dotyczą nie tylko funkcjonowania mózgu, ale również kręgosłupa czy mięśni. Zakres chorób, których diagnozą zajmuje się neurolog, jest więc bardzo szeroki. Oznacza to konieczność skorzystania z wielu różnorodnych badań, które pomogą w postawieniu właściwej diagnozy.
Obowiązkowy w trakcie wizyty jest oczywiście wywiad lekarski. Oprócz tego istotne jest fizykalne badanie głowy, kończyn i różnego rodzaju odruchów i koordynacji ruchowej. Neurolog może nas poprosić o pokazanie sposobu chodzenia, a także sprawdzić naszą pamięć czy umiejętność pisania. Czasami niezbędne okazuje się wykorzystanie zaawansowanych sprzętów w celu pełnej diagnostyki, np. wykonanie badania rentgenowskiego, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.
Wskazania do wizyty u neurologa
Jakie symptomy sugerują nam konieczność wybrania się do neurologa? Pierwszym niepokojącym objawem są wspomniane już wcześniej bóle i zawroty głowy. Należy też zwrócić uwagę na alarmujące objawy związane z zachowaniem mięśni, np. ich drżenie, kurcze lub odczuwane osłabienie. Ważnymi symptomami, których nie można bagatelizować są również zaburzenia koordynacji ruchowej. Utrata przytomności lub problemy z pamięcią również należą do problemów, z jakimi warto zgłosić się do neurologa. Problemy ze wzrokiem czy zaburzenia czucia również mogą oznaczać obowiązek udania się do specjalisty z dziedziny neurologii. Dzięki szybkiej reakcji na wspomniane objawy możemy uchronić się przed wystąpieniem poważnych chorób lub w porę na nie zareagować odpowiednio dobranym leczeniem. Schorzenia natury neurologicznej mogą być bowiem bardzo groźne dla zdrowia i życia.