Badania moczu – odzwierciedlenie stanu zdrowia

Badania moczu – odzwierciedlenie stanu zdrowia

Dbam o zdrowie – badam się regularnie

Analiza moczu może dostarczyć wiele informacji na temat naszego zdrowia – nawet o tym, czy chorujemy na raka! Mocz jest płynem ustrojowym produkowanym w nerkach i wydalanym z naszego organizmu. Znajduje się w nim wiele substancji będących wynikiem końcowego etapu przemiany materii. Gdy chorujemy, jego prawidłowy skład ulega zachwianiu. Dochodzi np. do obniżenia lub podwyższenia poziomu wybranych substancji. Może tez zaistnieć sytuacja, że w jego składzie pojawi się coś, czego nie powinno w nim być, np. czerwone krwinki, białko, glukoza, ciała ketonowe, bakterie, grzyby czy pasożyty.

Badania moczu – odzwierciedlenie stanu zdrowia

Dzięki prostym i nieinwazyjnym badaniom moczu można wykryć wiele poważnych chorób, np. nerek, dróg moczowych i wątroby, nowotwór nabłonka dróg moczowych i pęcherza, cukrzycę, żółtaczkę czy zapalenie trzustki.

3 ważne badania moczu, to:

BADANIE OGÓLNE – przeprowadzane w przypadku podejrzenia infekcji dróg moczowych, w celu sprawdzenia skuteczności leczenia niektórych chorób nerek lub wątroby oraz profilaktycznie (przynajmniej raz w roku). Dobę przed badaniem należy zrezygnować z jedzenia produktów, które mogą zmieniać kolor moczu (np. buraki, jagody). Lekarz kierujący na badanie może zalecić odstawienie niektórych leków przed jego wykonaniem. Próbkę należy pobrać z pierwszego porannego moczu bezpośrednio do jałowego pojemniczka. Wcześniej należy dokładnie umyć ręce i miejsca intymne i pobrać mocz z tzw. środkowego strumienia.

POSIEW MOCZU – inaczej badanie bakteriologiczne, wykonuje się je, gdy badanie ogólne moczu wskazuje na infekcję dróg moczowych oraz wtedy, gdy pacjent odczuwa typowe dla tego schorzenia dolegliwości. Mocz pobiera się do specjalnego wyjałowionego pojemnika, w taki sam sposób, jak w przypadku badania ogólnego. Analiza próbki trwa kilka dni. Na wyniku podane są: rodzaj wyhodowanych bakterii lub grzybów oraz nazwa antybiotyku, na który są one wrażliwe.

CYTOLOGIA – to mikroskopowa ocena znajdującego się w moczu osadu komórkowego. Według wytycznych WHO badanie to powinno być zlecane rutynowo pacjentom z krwiomoczem i przewlekłym zapaleniem dróg moczowych. Największą wartością cytologii moczu jest możliwość wykrycia raka dróg moczowych na wczesnym etapie. Badanie wykonywane jest ze świeżej próbki moczu pobranej na miejscu w laboratorium lub w domu. O zasady pobrania najlepiej zapytać w wybranym laboratorium, ponieważ każde z nich może mieć inne wytyczne. Do cytologii osadu moczu używana jest próbka z drugiej mikcji w ciągu dnia. Na wynik czeka się ok. tygodnia.

 

Dodaj komentarz