Arytmia serca – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Arytmia serca – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów w Europie. Jedną z grup schorzeń serca jest arytmia, która objawia się jego nieprawidłową pracą. W wielu przypadkach jednak nie daje nam ona znać, że atakuje nasz organizm, dlatego jej wczesne wykrycie może być trudne. Co powinieneś wiedzieć o arytmii serca?

Zaburzenia rytmu serca to schorzenie, które dotyka osoby w różnym wieku. Niezdrowy tryb życia, używki i brak ruchu to czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii. Rytm pracy serca zwykle staje się zakłócony w wyniku zaburzeń rytmiczności lub częstotliwości tworzenia bodźców w naturalnym rozruszniku serca, czyli węźle zatokowym. Warto przy tym zaznaczyć, że choroba ta potrafi być naprawdę groźna. Bez doraźnego leczenia arytmia może skończyć się nawet śmiercią. Jak zatem chronić się przed nieprawidłową pracą serca? Doskonałą pomocą w walce z arytmią jest specjalne urządzenie Kardia Mobile 6L. Jak jeszcze możesz zapobiegać arytmii? Dowiedz się i już dziś zadbaj o swoje serce!

Jakie są objawy arytmii serca?

W wielu przypadkach arytmia nie powoduje żadnych objawów. Jeśli jednak pojawią się już jakieś oznaki występowania arytmii, to będą to najczęściej palpitacje serca, duszności, nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej, osłabienie organizmu, a także zawroty głowy. Wiele osób bagatelizuje takie symptomy, tłumacząc je stresującą sytuacją lub innymi podobnymi czynnikami, kiedy tak naprawdę arytmia już czyha. Warto również wspomnieć, że zaburzenia rytmu serca mogą być wywoływane chorobami, takimi jak nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Najczęściej występują w starszym wieku, jednak nie oznacza to, że arytmia nie może pojawić się u młodszych osób. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących symptomów, nie należy ich ignorować. Najlepiej od razu udać się do specjalisty, który wykona wszelkie potrzebne badania, w tym EKG.

Profilaktyka arytmii serca

Kluczem do zdrowego serca jest przede wszystkim zdrowy tryb życia. Duża ilość ruchu i codziennej aktywności oraz prawidłowa dieta to czynniki, które odgrywają ważną rolę w procesie zapobiegania arytmii. Istotne będzie utrzymywanie odpowiedniej wagi, ponieważ do grupy narażonej na zaburzenia rytmu serca należą osoby otyłe. Oprócz unikania napakowanych cholesterolem produktów spożywczych, warto również powstrzymać się od nadużywania alkoholu i palenia tytoniu. Pomocnym wsparciem w procesie przeciwdziałania arytmii jest posiadanie specjalnego urządzenia Kardia Mobile 6L, dzięki któremu możemy monitorować pracę serca. Pomiaru można dokonać tak naprawdę w dowolnym czasie i miejscu.

Dodaj komentarz