Cięcie laserem blach 2D – na czym polega? Outsourcing produkcji

Cięcie laserem blach 2D – na czym polega? Outsourcing produkcji

Cięcie laserem to bardzo precyzyjna technika cięcia, która umożliwia uzyskanie dokładności, która nie jest możliwa innymi metodami np. ręcznym wycinaniem. Korzystając z tej techniki, możesz nieograniczoną liczbę razy uzyskać ten sam efekt. Cięcie wykonywane jest rozgrzanym promieniem lasera oraz gazem technicznym. Szybkość i dokładność to jedne z największych zalet, które ma cięcie laserem. Zobacz, na czym dokładnie polega ta technika i kiedy warto ją stosować.

Zasady działania cięcia laserem

Cięcie laserem blach 2D to obecnie znana technika obróbki materiałów wykonanych z metalu. Jest ona ceniona w wielu branżach m.in. homedecor i automotive. Specjalne urządzenie za pomocą wiązki lasera dokładnie wycina kształty w metalu. Dzięki tej technice bez wysiłku można uzyskać pożądany efekt. Jak dokładnie działa cięcie laserem? Polega to na tym, że wiązka skupionego i spójnego światła uderza w powierzchnię metalu i nagrzewa go aż do momentu, w którym materiał się stopi. Aby dodatkowo przyśpieszyć ten proces, używa się gazu procesowego np. tlenu, argonu lub azotu.

Cięcie laserem blach 2D odbywa się przy pomocy specjalistycznej wycinarki, która jest sterowana numerycznie. Oznacza to, że przed obróbką metalu można stworzyć indywidualny projekt w specjalnie do tego przeznaczonym oprogramowaniu. W ten sposób można stworzyć praktycznie dowolny wzór i wyciąć go w metalu. Laser może wyciąć kształt m.in. w stali, aluminium i miedzi. Niezależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać cięcie laserem, może Ci to zapewnić. Właśnie dlatego ta technika obróbki metalu zyskała dużą popularność i jest szeroko stosowana w różnych branżach.

Możliwości, jakie daje cięcie laserem

Zaletą ciecia laserem 2D, jest duża elastyczność tej techniki. Bez względu na to, jaki kształt chcesz uzyskać, wiązka laserowa może pomóc Ci go bez problemu uzyskać. Krawędzie materiału po wycięciu są gładkie i nie mają zniekształceń. Nie ma również obaw o to, że laser zniszczy materiał. Wyciętego kształtu nie trzeba poddawać dodatkowej obróbce, aby zniwelować niedociągnięcia, ponieważ ich nie będzie. Laser może wycinać nawet małe elementy z dużą dokładnością. Każdy następny wycięty element będzie w stu procentach taki sam jak poprzedni. Jest to więc dobre rozwiązanie w momencie, gdy zależy Ci na powtarzalności i gdy każdy element musi być taki sam. Cięcie laserem sprawdzi się w przypadku wycinania elementów dekoracyjnych, ale również w warsztatach mechanicznych. Wiązka lasera maksymalnie zużywa arkusz metalu, co pozwala na wykorzystanie maksymalnej ilości materiału.

Outsourcing produkcji

Co jednak, gdy nie masz potrzebnego sprzętu? Odpowiedzią jest outsourcing produkcji, czyli zlecenie części zadań będących elementem procesów produkcyjnych zewnętrznemu podmiotowi np. cięcia laserem, gięcia blach,czy transportu. Maszyny i inne urządzenia mogą być kosztowne, a procesy produkcyjne wymagają umiejętności. Decydując się na outsourcing produkcji oszczędzamy czas i pieniądze.

Dodaj komentarz