Zalety i wady mieszkania w budynku wielorodzinnym

Zalety i wady mieszkania w budynku wielorodzinnym

W Polsce przeszło 40% obywateli mieszka w budynkach wielorodzinnych, potocznie zwanych blokami. Posiadanie takiego mieszkania niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety.

Z całą pewnością zajmowanie lokalu w budynku wielorodzinnym oznacza konieczność mieszkania w bliskim sąsiedztwie z innymi osobami oraz korzystania z części wspólnych.

Zalety mieszkania w bloku

Zakup mieszkania w bloku jest z reguły tańszy od zakupu czy wybudowania własnego domu. To właśnie czynnik ekonomiczny w wielu sytuacjach decyduje o tym, że dane osoby nabywają mieszkanie. Niższe ceny wynikają przede wszystkim z wielkości mieszkań. Najmniejsze lokale, czyli kawalerki, często miewają niewiele ponad 20 metrów kwadratowych, a mimo tego wielu osobom udaje się w nich w miarę wygodnie mieszkać.

Zakup małego mieszkania jest dobrym wyborem na określonych etapach życia. Idealnie sprawdza się w przypadku osób młodych, które żyją w pojedynkę albo w parach. Podobnie rzecz ma się wtedy, gdy dana osoba staje się emerytem, nie potrzebuje wiele przestrzeni, natomiast wygodne będzie dla niej mieszkanie w centrum, w otoczeniu wszelkiej infrastruktury.

Mieszkanie bywa także wygodniejszym rozwiązaniem dla osób w średnim wieku, które poświęcają się karierze zawodowej. Takie osoby nie chcą tracić czasu na dojazdy z poza miasta a bywa i tak, że w pracy spędzają na tyle dużo czasu, że nie mają kiedy cieszyć się urokami wsi.

Warto podkreślić, że mieszkania w blokach mają ponadto kilka innych ważnych zalet. Zwykle zarządzają nimi wspólnoty mieszkaniowe albo spółdzielnie, dlatego właściciele mieszkań nie muszą się martwić o remonty, utrzymanie zieleni, a nawet sprzątanie klatek schodowych. Wiele osób ceni sobie także mieszkanie blisko ludzi i możliwość utrzymywania wielu kontaktów społecznych. Gdy mieszkanie nie jest zbyt duże, z reguły koszty jego utrzymania będą niższe od utrzymania domu.

Wady mieszkania w bloku

Zasadniczą wadą mieszkania w bloku jest posiadanie wielu sąsiadów, tuż za ścianą. Wynika z tego cały szereg niedogodności, takich jak hałasy, konflikty, brak prywatności i konieczność współdzielenia wspólnych przestrzeni. Wielu osobom w bloku doskwiera także brak tarasu czy ogrodu, choć współcześnie budujący deweloperzy oferują już mieszkania z takimi udogodnieniami.

Małe mieszkanie nie będzie dobrym wyjściem dla kogoś, kto chciałby żyć ze zwierzętami. Podobnie rodziny będące na etapie wychowywania małych dzieci często decydują się na dom jednorodzinny, bo chcą swoim dzieciom zapewnić dużo przestrzeni i możliwość kontaktu z naturą.

Dodaj komentarz