Jak zacząć ćwiczyć?

Jak zacząć ćwiczyć?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim słońce, plaża i wakacje. Dla wielu kobiet oznacza to start przygotowań do sezonu bikini. Intensywne ćwiczenia, sztywne diety i związany z tym stres. Czy warto? Odpowiedzieć na to pytanie musicie udzielić sobie sami. Jednak z całą pewnością warto ćwiczyć. Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia sylwetkę, ale także dba o naszą posturę, dobry nastrój i wzmacnia odporność. Jeśli do tej pory ćwiczenia nie weszły ci w nawyk, to zobacz jak zacząć ćwiczyć.

Małe kroki, duży postęp

Najgorsze co można sobie zrobić, to traktować ćwiczenia jak nieprzyjemne zadanie domowe. Niezależnie od wieku, nikt nie lubi przymusowych zadań do wykonania. Dlatego zaczynając przygodę z ćwiczeniami wybierz te aktywności fizyczne, które sprawiają ci najwięcej przyjemności. Możesz zacząć od spacerów. Następnie spróbować marszobiegów, z czasem zauważysz, że twoja kondycja się poprawia i może nawet zaczniesz biegać. Nie lubisz biegać? Nie ma problemu. To może jazda na rowerze lub rolkach? A może twoją nową pasją okaże się fitness lub pilates? Zaczynając ćwiczyć warto próbować z różnymi wariantami. Tym sposobem możemy znaleźć, taką aktywność fizyczną, która stanie się dla nas przyjemnością. Ćwiczenia to jednocześnie czas relaksu. Dajemy odpocząć umysłowi, a nasz organizm produkuje endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. To właśnie dzięki nim po treningu czujemy szczęśliwsi. 

Wyznacz dni treningowe 

Kluczem do regularnego ćwiczenia jest wyznaczenie sobie stałych dni treningowych. Dzięki temu nabierzemy systematyczności. Będziemy w stanie też kontrolować postępy i ewentualnie zwiększać częstotliwość. To też dobry sposób na samomotywację. Nie będziesz mógł powiedzieć “zacznę ćwiczyć od następnego poniedziałku”. To znaczy, będziesz mógł, ale czy warto? Z takim podejściem bardzo ciężko jest zacząć ćwiczyć. Możesz także zaplanować sobie tygodniowy lub miesięczny kalendarz i odznaczać każdy trening. Tym sposobem będziesz widzieć ile ćwiczyłeś i ile już zrobiłeś. To zdecydowanie motywująca metoda. 

Ćwicz z partnerem 

…lub partnerką. Ćwiczenia z kompanem są dużo bardziej efektywne. Łatwiej się zmotywować. Jeśli nie masz danego dnia ochoty na ćwiczenia, a macie zaplanowany trening, to większe szanse, że go wykonasz widząc, że ta druga osoba nie odpuszcza. To tak samo działa w drugą stronę. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, to pamiętaj żeby nie poddawać się na samym początku. Efekty są widoczne dopiero po czasie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 

Dodaj komentarz