Legenda, podanie i mit – jak rozróżniać te pojęcia?

Legenda, podanie i mit – jak rozróżniać te pojęcia?

Wiele osób myli ze sobą te trzy pojęcia. Niektórzy uważają, iż jest to jedno i to samo. Wyjaśnić należy zatem, jakie utwory literackie znajdują się pod każdym z tych haseł. Co prawda wszystkie przekazują historię w podobny baśniowy sposób, jednak zajmują się innymi zagadnieniami.

O czym mówią legendy polskie?

Legendy opowiadają o baśniowych postaciach oraz prawdziwych ludziach, którzy przysłużyli się społeczeństwu. Mówią zatem o świętych, mędrcach, przeróżnych bohaterach istniejących w czasach, o których jest opowiadanie.

Niektóre postaci są zmyślone, ale w większości to osoby faktycznie kiedyś żyjące. Aby bohaterów ubarwić, dodano im nadprzyrodzonych umiejętności lub nacechowano je samymi najlepszymi ludzkimi przymiotami, by wzbudzała wśród słuchających podziw i chęć naśladownictwa.

Polskie legendy promowały ludzkie cnoty i zalety, jakimi powinni odznaczać się ludzie. Generowały zatem normy postępowania, które były chwalebne i pożądane. Utwory te umoralniały ludzi.

Czy podania i legendy mają ze sobą coś wspólnego?

Legenda i podanie mają ze sobą wiele wspólnego. Obydwa są krótkimi utworami literackimi nasączonymi baśniowymi elementami. Aczkolwiek legenda opowiada o czasach dawnych, o przeróżnych bohaterach pełnych cnót i niezachwianych mocnych charakterach.

Opowiadania w formie podania są przekazywane prozą i z reguły mają nasączenie folklorystyczne. Zwykle osoba posługująca się podaniem przypisuje sobie bohaterskie czyny np. w walce z wymyślonym przez siebie potworem, ciemiężcą, zbójem itp.

Historie te były zwierzeniami opowiadającego. Często trudnili się tym wędrowcy, którzy w zamian za nocleg i strawę raczyli domowników niezwykłymi wydarzeniami. Najchętniej gromadziły się wokół bajarza dzieci.

Co w swej treści zawierają mity?

Mity to utwory, które opowiadają o początkach świata, bogach mieszkających w morzach i oceanach, górach, w przestworzach oraz pod ziemią. Wspominają także o półbogach, demonach i ludziach, którzy mieli styczność z tymi pozaziemskimi istotami i miejscami.

Dzięki tym opowiadaniom możemy poznać sposób pojmowania świata przez ludzi żyjących w zamierzchłych czasach. Zwłaszcza zamieszkujących Grecję oraz Rzym. Znamy zatem bardzo dobrze, w jaki sposób wierzyli mieszkańcy tych regionów. Jednak są także mity, które pochodzą z innych części globu.

Warto zatem zagłębić się i w tę nieznaną literaturę mityczną. W antykwariacie internetowym Tezeusz znajdziemy np. mity pochodzące z Japonii. Z książki dowiemy się, czy ludzie ci wierzyli podobnie, jak Grecy i Rzymianie? Jacy bogowie występowali u Starożytnych Japończyków? Lektura może nas zaskoczyć.

Dodaj komentarz