Zdrowotne właściwości brzozy i ich zastosowanie

Zdrowotne właściwości brzozy i ich zastosowanie

Brzoza to rodzaj drzewa (lub krzewu), który wszyscy w Polsce doskonale znają. Wyróżnia się ona bowiem bardzo charakterystyczną białą korą, dzięki której brzozy nie sposób pomylić z żadnym innym drzewem. Roślina tą wykorzystuje się szeroko zarówno w przemyśle (drewno jest łatwe do obróbki chociaż niezbyt trwałe) jak i w medycynie czy kosmetologii.

Z soku brzozy można też pozyskać bardzo smaczny napój posiadający liczne właściwości lecznicze (między innymi stosuje się go na wzmocnienie, oraz pomocniczo w chorobach wrzodowych, a nawet nowotworowych). Co więcej cukier w nim zawarty zawiera zdecydowanie mniej kalorii od tradycyjnego cukru białego i jest używany jako słodzik (ksylitol). Co ciekawe ksylitol nie wywołuje próchnicy, bo nie fermentuje (tak jak zwykły cukier) w jamie ustnej. Jedynym skutkiem ubocznym jego stosowania może być biegunka, jeśli spożyje się go w zbyt dużych ilościach. Brzoza jest też bogatym źródłem naturalnego kwasu salicylowego, który może być stosowany jak popularna aspiryna (obniża gorączkę i działa przeciwzapalnie). Z powodu sporej zawartości tej substancji nie można pić soku w dowolnych ilościach i odradza się również podawanie go dzieciom do 12 roku życia.

Możliwości wykorzystania brzozy nie kończą się jednak tylko na zastosowaniach przemysłowych i medycznych. Drzewo to jest również chętnie stosowane w kosmetologii, a kosmetyki z brzozy zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak za sprawą zawartej w korze brzozowej betuliny będącej bardzo silnym antyoksydantem mającym wręcz zbawienny wpływ na ludzką skórę. Substancja ta zapewnia brzozie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak skrajne temperatury, czy niekorzystne promieniowanie słoneczne. To właśnie dzięki niej kora drzewa ma swój charakterystyczny biały kolor. Stanowi surowiec do pozyskiwania kwasu betulinowego wykazującego silne działanie przeciwnowotworowe. Zarówno betulina jak i kwas betulinowy posiadają właściwości antyoksydacyjne i świetnie się sprawdzają jako ochrona skóry przed wolnymi rodnikami. Krem brzozowy zawierający te składniki działa więc na skórę ochronnie i opóźnia proces starzenia się (również poprzez zdolność do pobudzenia syntezy kolagenu w skórze).

Krem z brzozy jest także kosmetykiem bardzo polecanym alergikom i osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Betulina bardzo skutecznie łagodzi objawy tych dolegliwości, może więc być stosowana nawet u osób, które nie tolerują kosmetyków zawierających inne składniki. Kremy nie są jednak jedynymi kosmetykami jakie produkuje się z brzozy. Bardzo popularne są również preparaty wyprodukowane na bazie soku brzozowego takie jak balsamy do włosów czy preparaty przeciwtrądzikowe. Zwolennicy naturalnych kosmetyków mogą również stosować sam sok z tego drzewa jako doskonały środek poprawiający kondycję skóry głowy i wzmacniający włosy.

Soku z brzozy można również używać jako kosmetyku do stosowania wewnętrznego. Picie go z pewnością wpłynie pozytywnie na nasz ogólny stan zdrowia a przez to poprawi też wygląd.

Dodaj komentarz