Zalety budownictwa modułowego

Zalety budownictwa modułowego

Jeszcze kilka lat temu budownictwo modułowe skupiało się raczej na tworzeniu punktów usługowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Szybka budowa, niewielkiego budynku z gotowych elementów zlecona odpowiedniej firmie https://loftowedomy.pl/ pozwalała na zminimalizowanie kosztów i czasu oczekiwania związanego z otwarciem lokalu gastronomicznego lub innego budynku. Wielu deweloperów i osób marzących o własnych czterech kątach postanowiło wykorzystać zalety i możliwości nowoczesnego budownictwa i zainwestować w modułowe domy. Dlaczego? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

Skąd pomysł na domy z gotowych prefabrykatów?

Trudno jednoznacznie ocenić kto i kiedy wpadł na pomysł budowania domów modułowych. Wiadomo, że pierwsze tego typu budynki były stawiane w Skandynawii oraz Ameryce. Początkowo budownictwo modułowe wykorzystywało ogromne kontenery, służące do transportu różnych rzeczy drogą morską. Niepotrzebne, ale wciąż w dobrym stanie, kontenery były przenoszone na ląd, gdzie dawano im drugie życie. Najczęściej były wykorzystywane jako niewielkie lokale gastronomiczne, punkty usługowe, albo garaże dla osób, którym nie zależało na budowie małego budynku w tradycyjny sposób.

Z czasem jednak zaczęto dostrzegać liczne zalety tego typu rozwiązań. Szybkość budowy, krótki czas oczekiwania na postawienie gotowego obiektu i niewielkie koszty, zainspirowały architektów do stworzenia budownictwa na miarę XXI wieku. Obecnie domy modułowe cieszą się niesłabnącą popularnością głównie na zachodzie Europy, coraz częściej jednak znajdują swoich zwolenników w pozostałych krajach. Szybkie i korzystne rozwiązanie architektoniczne przyjęło się także w Polsce.

Szybkość, taniość i wszechstronność – to nie jedyne cechy budownictwa modułowego

Współczesne budynki modułowe powstają z tzw. gotowych prefabrykatów przestrzennych, wykonanych z ekologicznych materiałów. Zazwyczaj jest to drewniana konstrukcja, której szkielet i poszczególne moduły zostają wytworzone na specjalnej linii produkcyjnej. Może być także wykonana ze stali. Produkcja nie zajmuje jednak dużo czasu. Doprowadzone niemal do ostatecznego wyglądu ściany, strop, a także dach zostają dokładnie przygotowane w zaledwie kilka tygodni. Gotowe moduły przestrzenne zostają od razu wzbogacone w okna oraz drzwi. Co więcej, na życzenie klienta budynek może zostać wzbogacony w wybraną instalację.

Po tym, jak wszystkie poszczególne prefabrykaty będą gotowe, zostają przewiezione na plac budowy wskazany przez inwestora. Wtedy następuje najistotniejszy etap budowy, który polega na złożeniu wszystkich prefabrykatów w jedną całość. Złożenie konstrukcji może przypominać przestrzenne układanie puzzli. Każda ściana, strop oraz dach są idealnie dopasowane, dzięki temu na miejscu budowy nie trzeba niczego docinać ani dowozić. Pozwala to na zachowanie czystości placu budowy, na którym nie walają się resztki materiałów i opakowań.

Postawienie domu modułowego w całość nie zajmuje dużo czasu. W zależności od wielkości budynku może on stanąć w czasie od kilku dni do kilku tygodni. Co więcej, proces składania prefabrykatów nie jest zależny od pory roku i warunków atmosferycznych. To właśnie dzięki temu budowa domu przebiega szybko i bez zbędnych komplikacji.

Dodaj komentarz