Wycieczka do Lizbony

Wycieczka do Lizbony

Chcesz spędzić wakacje w Lizbonie, ale nie wiesz, czy warto? Planujesz podróż do Lizbony, ale zastanawiasz się, czy lot samolotem to jedyna opcja? Marzy ci się wycieczka do Lizbony, ale boisz się, że będziesz miał problemy z dogadaniem się po angielsku? Spokojnie, ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości i pokaże Ci, że wyjazd do Lizbony to bardzo dobry pomysł.

Podróż samolotem do Lizbony

Jeżeli zastanawiasz się, jak dostać się do Lizbony, to odpowiedź jest prosta: samolotem. Polskę i Portugalię dzieli ponad 3000 kilometrów, rozsądek podpowiada więc, że trasa z Polski do Lizbony jest nie tylko czasochłonna, ale i droga. Tanio i szybko do Lizbony z Polski dostaniemy się drogą lotniczą – lot z Warszawy do Lizbony trwa od 3,5 do 4,5 godziny, a w swojej ofercie mają go zarówno przewoźnicy tradycyjni (w tym LOT oraz narodowe linie portugalskie, TAP Portugal), jak i tzw. tanie linie, czyli Ryanair i Wizzair. Przypomnijmy, że aby wjechać na terytorium tego kraju wystarczy nam ważny dowód osobisty – Portugalia, podobnie jak Polska, jest członkiem Unii Europejskiej.

Wakacje w Lizbonie – informacje praktyczne

W Portugalii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje ruch prawostronny. Ceny paliwa są porównywalne, jak w naszym kraju, zaś kultura i bezpieczeństwo jazdy na dobrym poziomie. Kierowcy z Polski uważać muszą na odmienne ukształtowanie terenu, strome zjazdy i ostre zakręty. Gniazdka nie wymagają specjalnych przejściówek, a napięcie prądu w nich wynosi 220 V. Wyjazd do Lizbony oznacza również, że w większości miejsc zapłacimy kartą, szczególnie w dużych miastach i nadmorskich kurortach, jednak może zdarzyć się tak, że będzie to możliwe dopiero od określonej kwoty (zazwyczaj 5 lub 10 euro). Niestety, w niektórych miejscach nie będziemy mogli użyć karty, która została wydana poza Portugalią – sprzedawca albo będzie miał odpowiedni terminal do płatności międzynarodowych lub będziemy musieli zapłacić gotówką. Walutą obowiązującą w Portugalii jest euro, zaś lecąc tam, zegarki przesuwamy o godzinę do tyłu. Noclegi w Lizbonie nie powinny nastręczyć żadnych problemów – miasto dysponuje bogatą i różnorodną bazą noclegową w szerokim zakresie cenowym. Hotele w Lizbonie oferują różny standard na każdą kieszeń, znajdziemy też niedrogie hostele, przytulne pensjonaty oraz prywatne apartamenty czy mieszkania, oferowane w ramach serwisów takich jak Airb’n’b. Zakwaterowanie w Lizbonie, co zrozumiałe, tańsze będzie na obrzeżach miasta, zaś droższe w jego centrum. Spokojnie jednak – komunikacja miejska w Lizbonie działa bardzo sprawnie, wszędzie można dostać się za pomocą autobusów, tramwajów, metra i pociągów podmiejskich. Oddzielny temat to parkowanie w Lizbonie i miejsca parkingowe w Lizbonie – tu uważać trzeba na określone kolorami strefy, w których samochód zostawić można tylko w wyznaczonych godzinach za odpowiednią opłatą. W ścisłym centrum stolicy robić to mogą jedyne mieszkańcy. W Lizbonie bez problemu powinniśmy dogadać się w języku angielskim – zna go większość młodych Portugalczyków.

Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Zwiedzanie Lizbony z pewnością warto zacząć od długich spacerów z mapą. Po Lizbonie najlepiej poruszać się za pomocą komunikacji publicznej – uliczki są wąskie, strome, zatłoczone i kręte, a dla niewprawionego w takich warunkach kierowcy jazda nimi jest nie lada wyzwaniem i stanowić może spore zagrożenie. Dodatkowo, podróż tramwajem lub autobusem pozwoli nam cieszyć się atmosferą miasta i zwracać uwagę na jego niesamowite piękno. Najsłynniejszą tego typu trasą w Lizbonie jest żółty tramwaj nr 28 – przebiega z Largo Martim Moniz do Prazeres, pozwalając poczuć ducha stolicy Portugalii. Co jeszcze trzeba zobaczyć w Lizbonie? Z pewnością tzw. Górne Miasto i Alfamę, najstarszą część stolicy, która pochodzi jeszcze z czasów arabskich. Nasze kroki skierować powinniśmy przede wszystkim do katedry Sé Patriarcal, największej świątyni w mieście oraz do znajdującego się na wysokości 110 m n.p.m. zamku de Săo Jorge. Atrakcje turystyczne Lizbony to także Citade Baixa, Dolne Miasto, leżące znacznie niżej, nad wodami rzeki Tag. Dzielnica ta stanowi dzisiaj centrum Lizbony, na terenie którego znajdują się trzy najsłynniejsze w mieście place: Praça Dom Pedro IV, Praça da Figueira i Praça dos Restauradores. Zwiedzanie Lizbony nie może się też obejść bez wizyty w dzielnicy Belem, czyli Betlejem, jedynej części stolicy ocalałej po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ją w 1755 roku, pozostającym do dziś jedynym z najtragiczniejszych tego typu wydarzeń w historii ludzkości. W Belem znajdują się najcenniejsze zabytki w Lizbonie, takie jak klasztor Hieronimitów – Mosteifo dos Jerónimos, najsłynniejszy przykład stylu manuelińskiego.

Dodaj komentarz