Tekst czy muzyka – od czego zacząć tworzenie piosenki?

Tekst czy muzyka – od czego zacząć tworzenie piosenki?

W życiu większości osób, które interesują się szeroko pojętym tematem muzyki, w pewnym momencie pojawia się potrzeba, aby stworzyć coś własnego. Najczęściej już na tym etapie powstaje jednak dylemat, czy swoją pracę należy rozpocząć od skomponowania muzyki, czy jednak od napisania tekstu. Zwolennicy jednej lub drugiej strony prześcigają się w rozmaitych argumentach, a jak wygląda to w praktyce?

Dla każdego coś dobrego vs. mierz siły na zamiary

Dla wszystkich, którzy już od najmłodszych lat w jakiś sposób interesowali się komponowaniem muzyki lub potrafią grać na instrumentach, czy to gitarze, czy klawiszowych, odpowiedź na to pytanie zdaje się być oczywista. Dla nich rozpoczęcie pracy nad tworzeniem piosenki zdecydowanie powinno rozpocząć się od melodii, do której w kolejnych etapach dopisany zostanie tekst. Istotne w tym momencie jest to, czy utwór ma być spokojny, energetyczny, czy też zrównoważony oraz w jaki sposób dokonać podziału na zwrotki, refren. Wiele osób głowi się często również nad tym, jak powinno wyglądać klasyczne przejście i punkt kulminacyjny. W tradycyjnym układzie piosenka jest uporządkowana i każdy element ma w niej swoje miejsce, warto więc poświęcić chwilę na szczegółowe zaplanowanie ich rozkładu.

W przypadku, kiedy ktoś zdecyduje się na rozwijanie swoich literackich umiejętności i przekierowanie ich właśnie na pisanie piosenek, na początku również powinien zastanowić się, jak chce podejść do tego procesu. Niekiedy napisanie utworu muzycznego wiąże się z długą i żmudną pracą oraz niekończącymi się poprawkami, innym razem bywa, że tekst przychodzi sam i jedyne, czego mu brakuje, to wyłącznie dobrze dobrana do jego charakteru melodia. W przypadku rozpoczynania tworzenia piosenki od słów, warto wziąć pod uwagę klasyczną kompozycję piosenki i podobnie jak w przypadku muzyki, zawrzeć w jej elementach zwrotki, refren i przejście, dzięki któremu całość nabierze osobowości. Po ukończeniu tekstu dobrym pomysłem będzie też podsunięcie go bliskim osobom, choćby w celu dokowania kosmetycznych poprawek, czy uzyskania pierwszych opinii.

Kompromis jako jedno z najlepszych rozwiązań

Jeśli ktoś nie jest w stanie zdecydować, czy pracę nad piosenką lepiej zacząć od napisania tekstu, czy skomponowania muzyki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby… zrobić te rzeczy naraz. Krok po kroku, niekiedy wers po wersie, można z powodzeniem stworzyć coś wyjątkowego, czym będzie warto podzielić się przed innymi. Kto wie, ile tak naprawdę hitów powstało właśnie w ten sposób?

Dodaj komentarz