Przegrzewanie się komputerów i laptopów

Przegrzewanie się komputerów i laptopów

Problem z przegrzewającym się sprzętem spotkał zapewne większość z nas, a zbyt wysoka temperatura jest dla podzespołów komputera bardzo niebezpieczna i może prowadzić do przepalenia się procesora, karty graficznej czy dysku twardego, a nawet jeśli nie dojdzie do tak daleko idących konsekwencji, to efektem zawsze będzie zmniejszenie wydajności naszego komputera czy laptopa.

Przyczyny przegrzewania się sprzętu

Problem przegrzewania dotyczy częściej laptopów niż komputerów, jednak i w ich przypadku ten problem często występuje. Większa częstotliwość tego problemu w przypadku laptopów jest spowodowana mniejszymi i mniej wydajnymi wentylatorami chłodzącymi laptopa, na które w tym urządzeniu zwyczajnie brakuje miejsca. Jak sobie poradzić z tym problemem w przypadku naszego komputera czy laptopa? Bardzo często wystarczające będzie zwyczajne wyczyszczenie naszego sprzętu. Kurz zbierający się w otworach wentylacyjnych jest jedną z najczęstszych przyczyn przegrzewania. Jeśli nie czujemy się na siłach i nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, serwisy komputerowe oferują usługi czyszczenia laptopów, czy komputerów.

Kolejną z możliwych przyczyn przegrzewania się sprzętu jest zużycie się pasty termoprzewodzącej zwanej popularnie pastą chłodzącą. Pasta ta posiada silne właściwości do przewodzenia energii cieplnej, przy jednoczesnym braku przewodnictwa energii elektrycznej, mogą nią być pokrywane takie elementy komputera jak procesor, karta graficzna, czy też pamięć RAM. Wytarcie, czy zużycie tej pasty jest kolejną z bardzo częstych przyczyn przegrzewania się naszego komputera lub laptopa. Pastę tę możemy wymienić sami, lub zlecić to zadanie profesjonalnemu serwisowi. Warto jednak podkreślić, że w przypadku laptopów posiadających ważną gwarancję i plomby konieczne w celu wymiany pasty termoprzewodzącej może być wysłanie sprzętu do autoryzowanego serwisu producenta, co wiążę się często z dużym okresem oczekiwania na powrót naszego sprzętu.

Jak radzić sobie z przegrzewającym się komputerem lub laptopem?

Oprócz wykonania czyszczenia komputera lub laptopa z nagromadzonego kurzu, czy wymiany pasty chłodzącej istnieją także inne, bardziej doraźne sposoby radzenia się z przegrzewającym sprzętem. Przykładowo do laptopów istnieją specjalne podkładki chłodzące, najczęściej składające się z kilku małych wentylatorów. Jednak najskuteczniejszym i najpewniejszym sposobem na uratowanie naszego sprzętu od przegrzania się i utracenia cennych danych jest regularna konserwacja, którą możemy zająć się sami, lub zlecić profesjonalnym serwisom http://serwislaptopowlrc.pl/porady/item/11-przegrzewanie-laptopa-komputera.

Dodaj komentarz