Powiększenie domu

Powiększenie domu

Więcej przestrzeni

Czasami przestrzeń jaką posiada nasz dom jest niewystarczająca dla naszych potrzeb. Nowy członek rodziny lub starszy rodzic, którym chcemy się zająć potrzebuje osobnego pokoju. Niekiedy chcemy zwyczajnie urządzić sobie pomieszczenie, w którym będziemy pracować lub odpoczywać. Niezależnie od tego czemu ma służyć powiększenie domu musimy odpowiednio je zaplanować.

Nie potrzebujesz wielkiej działki aby powiększyć dom

Jeśli dom stoi na małej działce najlepszym rozwiązaniem będzie adaptacja strychu lub dobudowa piętra. Powiększenie domu w górę  jest również bardziej ekonomiczne niż dobudowa pomieszczeń z boku. Jeśli ściany są masywne i w dobrym stanie, nadbudowa jest zwykle dosyć prosta. Jej koszt może zawierać też remont dachu. Gdy dach wymaga naprawy, warto zbudować go od nowa nad rozbudowanym piętrem. Często jest to bardziej opłacalne niż remontowanie starego dachu na zbyt małym domu. Tak czy inaczej potrzebne będą spore nakłady finansowe. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej kwoty możesz  wziąć kredyt. Lepiej rozbudować dom raz, a porządnie. Przeanalizuj jednak wszystkie możliwości i wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcje. Jeśli możesz coś zrobić taniej, po co przepłacać? Jeżeli więźba dachowa jest w dobrym stanie, można rozważyć jej podniesienie i oparcie na nowych, wyższych słupach lub ścianach nowego poddasza.

Powiększenie domu w górę jest też tańsza z tego względu, że omijają nas roboty ziemne. Ponadto nie zmieniamy przyłączy na terenie i nie budujemy kosztownych fundamentów. Nie jest również potrzebna ingerencja w izolację w gruncie.

Powiększenie domu

Jednak decydując się na powiększenie domu w górę, konieczna będzie budowa schodów.

Adaptacja pomieszczeń do umieszczenia schodów wiąże się ze zmianami funkcjonalnymi oraz konstrukcyjnymi. Ekspertyza konstruktora oraz projekt będą obowiązkowe. Konieczne będzie wybicie otworu w części stropu nad parterem. Jego krawędzie należy wzmocnić dodatkowymi belkami stalowymi lub żelbetowymi. Niekiedy zachodzi potrzeba podparcia całego stropu. Kiedy strop jest słaby, można go wzmocnić. Jednak możliwe jest też wykonanie nowego stropu tuż nad starym. Taką decyzję trzeba dobrze przemyśleć. Rozbiórka starego stropu wyklucza mieszkanie w domu na czas prac remontowych. Powiększenie domu w górę jest bardziej uciążliwe dla mieszkańców niż rozbudowa. Warto zapewnić sobie nocleg u rodziny lub znajomych na kilkanaście dni. Jeśli jednak transport budulca na górę można prowadzić od zewnątrz, ułatwi to pracę. Przebicie stropu i połączenie kondygnacji można wtedy wykonać nawet po wykończeniu górnych pomieszczeń. Remont ograniczy się do kilku dni.

Dodaj komentarz