Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikowi odzież roboczą?

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikowi odzież roboczą?

Kwestie związane z odzieżą roboczą mogą budzić wiele wątpliwości – zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Specjalną odzież można zauważyć najczęściej w zakładach produkcyjnych czy też na budowie. Jednak czy obowiązkiem pracodawcy jest jej dostarczenie pracownikowi? Czy może to pracownik musi sam kupić siebie odpowiednie ubranie do pracy? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Odzież robocza a odzież ochronna – czym się różni?

Niektóre osoby używają pojęć odzież ochronna i odzież robocza zamiennie. Niestety nie jest to prawidłowe, ponieważ oba te produkty nieco się od siebie różnią. Odzież robocza to ta, która przeznaczona jest do pracy i taka, którą zakłada się w miejscach, w których może dojść do zabrudzenia prywatnego ubrania. Z kolei odzież ochronna ma za zadanie nie tylko chronić prywatne ubranie pracownika, ale również jego samego przed różnymi zagrożeniami. Odzież ochronna może być odporna na niskie i wysokie temperatury, przecięcia ostrymi narzędziami czy też substancje chemiczne.

Według Kodeksu Pracy, pracodawca musi zapewnić pracownikowi obuwie i odzież roboczą w momencie, gdy jego własna może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu. Co więcej, pracodawca musi zapewnić odzież, jeśli takie są wymagania technologiczne i sanitarne. To czy obowiązek zakupu odzieży będzie leżał po stronie pracownika, czy też pracodawcy regulują też regulaminy wewnątrzzakładowe. Jeśli jesteś pracownikiem to warto, abyś zapoznał się z zapisami, które zostały tam zawarte.

Gdzie kupić dobrą odzież roboczą?

Obecnie odzież roboczą można bez większego problemu otrzymać w sklepach internetowych i stacjonarnych. Sklep bhp ma w swojej ofercie bardzo bogaty asortyment. Można tam znaleźć: buty, koszulki, spodnie, rękawice, kaski i wiele innych rzeczy. Ważne jest jednak to, aby przed zakupem sprawdzić jakość danej rzeczy. Staraj się wybierać produkty sprawdzonych producentów, którzy oferują odzież roboczą spełniającą europejskie normy.

Nie warto jest, oszczędzać na odzieży roboczej i ochronnej dla swoich pracowników. Dlaczego? Ponieważ ma ona za zadanie chronić ich zdrowie, a nawet życie dlatego powinna wyróżniać się wytrzymałością i najwyższą jakością. Dobrej jakości odzież dla pracowników można często dostać w dość przystępnych cenach np. na promocjach w sklepach online. Warto zapoznać się z cenami z kilku różnych miejsc, aby wybrać te, które oferuje najlepszą jakość w przystępnej cenie. Podsumowując, w niektórych przypadkach pracodawca jest zobowiązany do tego, aby kupić pracownikowi odpowiednią odzież.

Dodaj komentarz