Jak bezpiecznie grać w paintball?

Jak bezpiecznie grać w paintball?

Mimo, że popularność paintballa rośnie w Polsce, niewiele osób wie o nim więcej niż krążące obiegowe mity. Szczególnie powszechna jest opinia, że ten sport jest bardzo niebezpieczny, ale czy tak jest w istocie?

Współczesny paintball bardzo różni się od tego rozgrywanego jeszcze 10-15 lat temu. Technologia posunęła się bardzo mocno do przodu i teraz gracze mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, spełniający niezwykle wyżyłowane normy bezpieczeństwa.

Podstawowym zabezpieczeniem graczy paintballowych jest specjalna maska. Składa się z gogli i ochrony twarzy oraz uszu. Niektóre maski dodatkowo zapewniają ochronę całej głowy lub szyi, jednak nie jest to konieczność, gdyż można stosować dodatkowe ochraniacze. Najważniejszą częścią maski są gogle. Są zintegrowane z resztą maski i tworzywo, z którego są wykonane, wytrzymuje bez szwanku uderzenie kulki paintballowej nawet z bardzo małej odległości. Najpopularniejsze i najbardziej zalecane są tak zwane podwójne szybki, które oprócz zwiększenia wytrzymałości zapobiegają parowaniu maski. Zarówno w grach amatorskich, jak i profesjonalnych lub komercyjnych, bezwzględnie przestrzegana jest zasada nie zdejmowania masek na polu gry, a jedynie w strefie bezpiecznej, otoczonej specjalną siatką chroniącą przed kulkami.

Kulka paintballowa leci z prędkością ponad 90 metrów na sekundę, więc uderzenia w ciało mogą być bolesne i powodować powstawanie siniaków w szczególnie wrażliwych miejscach. Z pomocą przychodzą tu różnego rodzaju ochraniacze. Oprócz wspomnianej obowiązkowej maski, gracze używają osłon na szyję (specjalne pasy), głowę (czapki, sandany), korpus i kończyny. Dzięki temu nawet najostrzejsze gry obywają się bez siniaków.

Kolejną ważną rzeczą jest zapobieganie przypadkowym wystrzałom w strefie bezpiecznej. Markery mają blokady spustu, wyłączniki itp, ale nawet to może nie uchronić przed przypadkowym wystrzałem np. podczas uderzenia markerem w podłoże. Aby zapobiec temu zjawisku, stosuje się zatyczki i pokrowce zabezpieczające na lufy. Taki, zdawałoby się mało znaczący gadżet w 100% eliminuje niebezpieczeństwo przypadkowych wystrzałów, uniemożliwiając kulkom wydostanie się z lufy.

Jak wspomniałem wcześniej, prędkość wylotowa kulek z markera wynosi około 90 m/s. To bardzo ważne, żeby żaden z wystrzałów nie przekroczył tej bezpiecznej prędkości. W tym celu używa się chronografów balistycznych w uproszczonej wersji, które mierzą dokładnie prędkość wylotową kulek i pozwalają precyzyjnie ustawić markery.

Standardy bezpieczeństwa w paintballu są jak widać na wysokim poziomie i kontuzje groźniejsze niż siniaki zdarzają się niezwykle rzadko. Rośnie także świadomość wśród amatorskich graczy, którzy bardzo skrupulatnie pilnują przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dowodem niech będą statystyki, które jednoznacznie wskazują, że paintball jest dużo bardziej bezpieczny, niż piłka nożna czy nawet gra w golfa! Nikt nie powinien mieć zatem wątpliwości co do tego, że mit „niebezpiecznego paintballa” jest obalony.

Dodaj komentarz