Glukometr: czym jest to urządzenie i jak z niego korzystać?

Glukometr: czym jest to urządzenie i jak z niego korzystać?

Glukometr jest urządzeniem, które umożliwia zmierzenie poziomu stężenia cukru we krwi. Badanie wykonywane glukometrem zaleca się profilaktycznie u osób zdrowych, a także jako standardowe badanie w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Kontrola poziomu cukru jest bowiem bardzo ważna w zapobieganiu groźnym powikłaniom cukrzycowym.

Glukometr: czym jest to urządzenie i w jaki sposób się go używa?

Glukometr, jak zostało to już wcześniej wyjaśnione, jest urządzeniem do badania poziomu cukru we krwi. Badanie przeprowadza się w następujący sposób: opuszek palca nakłuwa się igłą umieszczoną w urządzeniu, krew natomiast przenosi się na specjalny pasek. Gdy pasek z krwią zostanie wprowadzony do aparatu, urządzenie w ciągu kilku sekund przekazuje dokładną informację o stężeniu cukru we krwi osoby badanej. Badanie glukometrem wykonuje się u osób, które stosują insulinę oraz inne leki przeciwcukrzycowe, a także u kobiet ciężarnych i osób, u których poziom glukozy może ulegać niebezpiecznym wahaniom.

Zasady wykonywania badania glukometrem

Aby wykonać badanie glukometrem, należy przestrzegać określonych reguł postępowania, by nie zaburzać miarodajności wyniku. Od niego bowiem może zależeć dawka insuliny, którą przyjmie chory, a źle dobrana dawka może grozić powikłaniami.

Przed badaniem opuszka palca nie można dezynfekować alkoholem, gdyż wpływa on na wynik badania. Badanie wykonuje się na czczo oraz po spożyciu posiłku. Otrzymanie wyniku miarodajnego wiąże się więc z koniecznością dwukrotnego wykonania badania.

Kilka uwag o doborze właściwego glukometru

Gdy osobą badaną jest dziecko bądź osoba starsza, należy zwrócić uwagę na to, aby glukometr był łatwy w użyciu, gdyż dzieci i osoby starsze mogą mieć problem z posługiwaniem się urządzeniem. Warto więc wybrać glukometr, który samodzielnie zassie próbkę krwi i umieści ją w odpowiednim miejscu na pasku. Ryzyko nieprawidłowego wyniku zostanie wtedy zminimalizowane, a badanie będzie proste do wykonania nawet dla osoby, której zdrowie lub wiek nie pozwalają na precyzyjne ruchy dłońmi.

Dodaj komentarz