Ciężkie życie Ślązaka w Polsce

Ciężkie życie Ślązaka w Polsce

Sporo mówi się ostatnio o narodowości Ślązaków. Można doczytać się w nie jednym komentarzu ,że narodowość Śląska nie istnieje ,że tu jest i była Polska. Niektórzy piszą że należy nas Ślązaków wywieźć do Niemiec. Mówiąc krótko sporo agresji w naszym kierunku. Nie mam zamiaru powtarzać tego ,że wielu z nas nie identyfikuje się ani z Niemcami ani Polakami.

Jesteśmy po prostu Ślązakami i mamy do tego prawo. Tak jak wy macie prawo do tego by czuć się Polakami.

Czytałem ostatnio w kilku wypowiedziach że Ślązacy nie mogą nazywać się narodem bo nie mają swojego kraju. Najpierw musi być jakiś kraj z którego dany naród pochodzi. Większej bzdury jeszcze nie słyszałem!

Od kiedy najpierw powstaje kraj a potem naród!

Jest wręcz odwrotnie!
Aby powstał jakiś kraj ,musi powstać naród który ten kraj stworzy. Gdyby było inaczej to Polska i inne kraje nigdy by nie powstały bo nie miał by kto ich stworzyć. Narodowość rodzi się w naszych sercach i umysłach a nie na urzędowym papierze.

Urzędowe papierki to sprawa drugorzędna.
Biorąc pod uwagę wydarzenia historyczne to pierwsze ludy przybyły na ziemie Górnego Śląska a dopiero później wystąpiła ekspansja na tereny obecnej Polski. Można więc stwierdzić że Śląsk był pierwszy a co za tym idzie mamy takie samo a może nawet większe prawo do narodowości. Nie oto jednak mi chodzi żeby przekomarzać się z kimkolwiek co było pierwsze jajko czy kura. Chodzi mianowicie oto ,że każdy ma prawo do własnej tożsamości i to nie tylko narodowej.Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby.

Jesteśmy w wielu sprawach zgodni ale w wielu innych nie.To przyczynia się do rozwoju naszej cywilizacji.Właśnie ta odmienność postrzegania pewnych spraw ,jest kluczem do rozwoju.

Są jednak pewne kwestie które mogą ubliżyć komuś kto ma inne zdanie i wtedy trzeba podejść do sprawy z dystansem i zrozumieniem.Ci ludzie którzy obrażają nasz język i naszą narodowość przekroczyli już pewne granice! Nikt nie ma prawa do tego by decydować o kimś innym w sprawach narodowości. Jeśli czuję się Ślązakiem to mam do tego Prawo.

Nie widzę różnicy pomiędzy narodowością a narodem. Można być narodem i nie mieć swojego kraju.Śląsk był przez wieki najeżdżany ciągle przez inne narody. Tak naprawdę Ślązacy nigdy nie mieli szansy by przez dłuższy czas czuć się jak u siebie.Nie dano nam tej szansy niestety.Jedyne co nam pozostało to przyłączyć się do któregoś państwa.Jednakże Niemcy zawsze postrzegali nas jako Polaków a Polacy jako Niemców. Jak nie jedni to drudzy nas tępili i mordowali bo byliśmy inni.

Obecnie tworzenie nowego kraju w dobie integracji państw mija się z celem.
W takich przypadkach pozostaje tylko jedno rozwiązanie i jest nim autonomia.Autonomia to znakomite rozwiązanie także dla innych regionów Polski.Sądzę że dało by to większe możliwości rozwoju ,bo obecnie większość zysków z każdego regionu idzie na wspólne konto na którym niestety siedzi zgraja panów ,którzy mają dziurawe kieszenie i ciągle im mało.

Nasz język.
Śląski to jest język i my Ślązacy wiemy to najlepiej bo codziennie się nim posługujemy. Nikt także w tej kwestii nie ma prawa decydować za nas Ślązaków czy to jest język czy nie! Naszo godka jest zniekształcona przez stulecia okupacji przez inne narody co doprowadziło do swoistego przekształcenia niektórych wyrazów obcojęzycznych i przyjęcia za własne. Są wśród nich wyrazy niemieckie,czeskie i polskie ale są także wyrazy które nie pochodzą z żadnego z wymienionych języków. Wiele wyrazów zostało zapomnianych. Wiele z nich zastąpionych przez ich obcojęzyczne odpowiedniki.

Każdy język ewoluuje ,jest to normalne. Gdyby język był w zamkniętej formie to porozumiewanie się w dzisiejszym świecie było by niemożliwe. Są ludzie którzy uważają Śląsko Godka za bełkot i co najlepsze żyją na Śląsku wśród nas Ślązaków. Takim mówię od razu żegnam! Jedźcie tam skąd przyjechaliście!

Jakbym ja przyjechał do jakiegoś polskiego miasta i powiedział że to nie jest język tylko bełkot to pewnie usłyszałbym to samo. Wiele Polaków nie rozumie naszej postawy. Tak to już jest. My jesteśmy inni. Różnimy się od was. Różnimy się od Niemców. Różnimy się od Czechów. Ale jednocześnie mamy wiele z wami wspólnego. Od Niemców pracowitość i porządek,od Czechów zamiłowanie do muzyki i twórczości a od Polaków poczucie humoru i wytrwałość. Wśród nas jak i wśród każdej nacji są ludzie dobrzy i źli. Tego niestety zmienić się nie da. Jedyne czego bym sobie i wam życzył to próba zrozumienia naszej odrębności.

My Ślązacy nigdzie nie pasujemy bo porostu jesteśmy inni

Dodaj komentarz