Witamina B12 – jaka jest jej rola w organizmie i kto jest narażony na jej niedobory?

Witamina B12 – jaka jest jej rola w organizmie i kto jest narażony na jej niedobory?

Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym o kluczowym znaczeniu dla metabolizmu człowieka. Od jej obecności w pokarmach  uzależnione jest prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego i trawiennego. Niedobory witaminy B12 nie są rzadkim zjawiskiem, szczególnie często występują u osób stosujących dietę eliminacyjną.

Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobory witaminy B12 najczęściej dotykają wegetarian, wegan i osoby starsze. Nawet 90% populacji wegan może cierpieć z powodu niedoborów tego związku. Wyróżnia się trzy główne przyczyny powstawania deficytu witaminy B12: niedobór spowodowany dietą (wegańską i wegetariańską), anemia złośliwa i zaburzenia wchłaniania, powstające na skutek nieprawidłowej pracy układu pokarmowego.

Najczęstsze symptomy niedoboru witaminy B12:

  • objawy natury psychicznej (nieustające zmęczenie, obniżenie samopoczucia, drażliwość, depresja),
  • objawy neurologiczne (ból głowy, obniżenie zdolność poznawczych, zaburzenia koncentracji, utrata równowagi, zaburzenia słuchu, uczucie mrowienia kończyn),
  • anemia,
  • zaburzenia wzroku,
  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • spadek masy ciała,
  • zaburzenia apetytu,
  • bladość powłok skórnych i błon śluzowych,
  • zaburzenia pracy układu rozrodczego.

Źródła witaminy B12

Witamina B12 przyswajana jest wraz z pożywieniem, dlatego tak istotna jest właściwie zbilansowana dieta lub, przypadku wegan i wegetarian, regularna suplementacja. Najobficiej witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim w wątróbce. Bardzo dobrym źródłem jest tuńczyk, niektóre owoce morza, łosoś i wołowina. Spośród wegańskich produktów dużą zawartością witaminy B12, wyróżniają się drożdże. Wegetarianie mogą znaleźć ten związek w mleku, serach i jajkach.

Rola witaminy B12

Naturalnie witamina B12 występuje w postaci metylokobalaminy i deoksyadenozylokobalaminy. Pierwszą forma znajduje się głównie w surowicy krwi, a druga w hepatocytach, erytrocytach i komórkach nerek. Rola witaminy B12 w organizmie człowieka jest równie złożona, co jej struktura chemiczna.

Witamina B12 bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek i innych elementów morfotycznych krwi. Jest niezbędna w procesie syntezy kwasów nukleinowych.

Witamina B12 jest nieodzowna dla zdrowia układu nerwowego. Wspomaga regenerację neuronów i nerwów. Buduje otoczkę mielinową i uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników.

Witamina B12 reguluje metabolizm energetyczny organizmu i prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka. Uczestniczy w szlakach metabolicznych białek, lipidów i węglowodanów. 

Znaczne niedobory witaminy B12 mogą pojawić się podczas ciąży. Rozwijający się płód wykazuje duże zapotrzebowanie na ten związek. Nieprawidłowa dieta osoby ciężarnej, zbyt uboga w produkty zawierające witaminę B12, może skutkować m.in.: stanem przedrzucawkowym, anemią megaloblastyczną, wadami cewy nerwowej i degeneracją układu nerwowego płodu.

Dodaj komentarz