Pity 2022 – kto może rozliczyć za podatnika?

Pity 2022 – kto może rozliczyć za podatnika?

Wielu podatników decyduje się samodzielnie rozliczać z osiąganych dochodów, składając deklarację PIT na przez internet lub w urzędzie skarbowym. Ci, którzy nie chcą rozliczać się na własną rękę, mogą skorzystać z pomocy osób trzecich.

Rozliczenie przez osobę fizyczną

Teoretycznie pity 2022 może rozliczyć za nas dosłownie każdy. Może być to rodzic, małżonek czy nawet sąsiad. Wystarczy przedłożyć odpowiednie dokumenty, aby wiedział, jakimi wartościami uzupełnić poszczególne pola. Wiele osób rozlicza innych na zasadzie prostej, niezobowiązującej przysługi. Podatnik powinien jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Pierwszą z nich jest fakt, iż odpowiedzialność za ewentualne błędy ponosi osoba składająca, a nie wypełniająca zeznanie. Oznacza to, że odpowiedzialnym wciąż pozostaje podatnik. Kolejną kwestią jest terminowe złożenie zeznania. Podatnik może zlecić to zadanie osobie, która wypełnia formularz, jednak ponownie – terminu podatkowego musi dochować osoba, za którą składane jest zobowiązanie. Urzędnicy nie analizują, kto wypełniał deklarację, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości do złożenia wyjaśnień zostanie wezwany podatnik.

Rozliczenie przez biuro rachunkowe

Rozliczaniem PIT zajmują się również pracownicy biur rachunkowych. Zazwyczaj do ich zadań należy jedynie poprawne wypełnienie deklaracji, natomiast podatnik składa ją samodzielnie w urzędzie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zeznanie ma być złożone przez internet – wtedy PIT wysłać może we własnym zakresie biuro rachunkowe. Zaletą powierzenia rozliczenia PIT biuru rachunkowemu jest fakt, iż księgowi są na bieżąco ze wszelkimi zmianami podatkowymi, dzięki czemu są w stanie poprawnie wypełnić deklarację. Za wykonaną usługę będziemy jednak musieli zapłacić – cena zależna jest od ilości pracy, jaką należy włożyć w rozliczenie podatnika.

Kiedy warto udać się do doradcy podatkowego?

Kwestia rozliczania PIT zwykle nie jest bardzo kłopotliwa, jednak w przypadku niektórych podatników może okazać się naprawdę problematyczna. Mowa przede wszystkim o osobach, które chcą skorzystać z różnego rodzaju ulg, osiągają dochody z różnych źródeł bądź w danym roku podatkowym osiągały dochody zagranicą. W przypadku większych wątpliwości należy zgłosić się do doradcy podatkowego, który wyda opinię i poradzi nam, jak mamy w danej sytuacji postąpić. Powinniśmy jednak pamiętać, że doradcy podatkowi rzadko sporządzają za swoich klientów deklarację. Jeśli jednak wiemy, jak poprawnie się rozliczyć, możemy zrobić to samodzielnie.

Dodaj komentarz