Najlepszy komin – jaki wybrać?

Najlepszy komin – jaki wybrać?

Komin to element niezbędny w każdym domu. Podczas budowy nieruchomości jedna z decyzji, przed którą stanie inwestor, to właśnie wybór rozmiaru i typu komina. Dwa rodzaje komina, które się obecnie stosuje, to kominy murowane i kominy systemowe. Który z nich jest lepszy? W jakiej sytuacji sprawdzi się komin murowany, a kiedy lepszy będzie komin systemowy? Na te pytania (i nie tylko) odpowiemy poniżej.

Kominy murowane

Kominy murowane to rozwiązanie bardzo tradycyjne. Swego czasu wznosiło się w domach jednorodzinnych w zasadzie tylko tego rodzaju kominy. Obecnie jednak spotyka się je coraz rzadziej. Wynika to z tego, że kominy murowane sprawdzają się dobrze w przypadku kominków i kotłów bez podajnika, a obecnie prym wiodą, zwłaszcza w nowych nieruchomościach, kotły z podajnikiem.

Wzniesienie komina murowanego nie jest zadaniem szybkim ani prostym. Żeby to zrobić dobrze, trzeba mieć wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Nie obejdzie się także bez wysokiej jakości materiałów, czyli przede wszystkim cegieł. Nie można powiedzieć, że kominy murowane nie mają już całkowicie racji bytu, ale nie bez powodu kominy systemowe, które omówimy w dalszej części tego artykułu, cieszą się coraz większą popularnością.

Kominy systemowe

Tak popularne obecnie nowoczesne kominy systemowe, jak można się domyślić już po ich nazwie, stworzone są z wielu pomniejszych części, co ułatwia ich transport. Następnie, już po ich dotarciu do nieruchomości, należy złączyć poszczególne elementy, tak, aby stworzyć z nich kompletny komin. Razem z samym kominem dostępne są często też inne wszelkiego rodzaju akcesoria, które mogą być potrzebne do jego prawidłowego działania, takie jak nasady kominowe.

Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, tym bardziej, że komin ten objęty jest gwarancją. Gwarancji nie ma za to komin murowany, jako że nie powstaje z gotowych części, a jest budowany z pojedynczych cegieł. Składanie komina systemowego jest z oczywistych względów znacznie prostsze niż budowanie od zera komina z cegieł, więc niektóre domowe złote rączki mogą nawet zrobić to całkowicie lub przynajmniej częściowo samemu.

Jak widać, obecnie najlepszą opcją w większości przypadków będzie komin systemowy, a niekoniecznie komin murowany. Wyróżnia się kominy systemowe stalowe, ceramiczne oraz hybrydowe, będące połączeniem komina stalowego z ceramicznym. Marek i modeli kominów jest bardzo wiele, jednak w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanawiać nie nad marką, a nad parametrami komina. Powinny one być dopasowane do posiadanej instalacji grzewczej.

Dodaj komentarz