Na co uważać będąc na Bali – zagrożenia w bajkowej krainie

Na co uważać będąc na Bali – zagrożenia w bajkowej krainie

Indonezyjska wyspa Bali, mimo że jest jedną z najpiękniejszych na świecie, to ma też swoją drugą, bardziej mroczną stronę. Czeka tam bowiem na turystów kilka zagrożeń, które nie przeszkadzają mieszkańcom tamtejszych terenów, a mogą uprzykrzyć chwilowy pobyt w tym miejscu. Choć Bali jest stosunkowo bezpieczne, warto jednak wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę, aby wyjazd w tamte strony był dla nas przyjemnym doświadczeniem, a nie niemiłym rozczarowaniem.

Ruch na ulicy

Będąc tam, na chwilę musisz zapomnieć o ruchu ulicznym, który panuje w Europie. Ten w porównaniu do tego, co dzieje się na Bali jest spokojny i bardzo dobrze zorganizowany. Należy pamiętać o tym, że w całej Indonezji obowiązuje ruch lewostronny i mało który kierowca przejmuje się przepisami ruchu drogowego. Na balijskich ulicach panuje bardzo duży chaos, w którym Polski kierowca może się po prostu nie odnaleźć.

Po Bali możesz poruszać się wypożyczonym motorem. Zanim jednak wynajmiesz jakikolwiek z nich, dokładnie sprawdź jego stan techniczny. Nie ma co ukrywać, że Indonezyjczycy nieco liberalniej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa za kółkiem niż my i stan niektórych pojazdów może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli boisz się kierować po balijskich drogach, to zawsze zostaje komunikacja miejska, choć nią ciężko jest się dostać w niektóre miejsca.

Natura

Fauna i flora na Bali zdecydowanie zalicza się do jednych z najpiękniejszych na świecie. W wielu miejscach można tam spotkać praktycznie nienaruszone ludzką dłonią tereny, które zachwycają swoją dzikością. Niestety prócz niewątpliwych plusów takiego stanu rzeczy łatwo jest też wymienić kilka minusów natury na Bali. Jednym z nich mogą być małpy, które często są złośliwe i potrafią dokazywać zwiedzającym w Parkach Narodowych. Nie tylko kradną czapki, okulary i biżuterię, którą łatwo jest z nas zdjąć, jeśli jej nie pilnujemy, ale także ciągną za włosy i tylko czekają, aż wyciągnie się jedzenie, które wyrwą nam z rąk.

Trzeba też pamiętać o założeniu odpowiednich butów na trekking po dżungli, w której nie brakuje jadowitych węży i innych gryzoni, które mogą pogryźć odkryte stopy. Kolejnym zagrożeniem, które natura zafundował mieszkańcom Bali, są wulkany. Niektóre z nich do dziś są aktywne i stwarzają realne zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy odwiedzają wyspę. Wulkany na Bali nie wybuchają często, ale nie należy lekceważyć ostrzeżeń władz, które informują o możliwości wybuchu któregoś z nich. Wulkany na Bali, mimo że są bardzo majestatyczne, to dalej są zagrożeniem, które może wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie.

Dodaj komentarz