Korzyści i efekty nadmiaru witaminy B3

Korzyści i efekty nadmiaru witaminy B3

Witaminy B3, znana również jako niacyna jest składnikiem odżywczym rozpuszczalnym w wodzie. Do organizmu dostarczamy ją wraz z jedzeniem. Znajduje się w takich produktach jak mięso, nasiona czy grzyby. Niacyna należy do witamin z grupy B i występuje w trzech formach – kwasu nikotynowego, niacynamidu (nikotynamidu) oraz hekasanikotynianu inozytolu. Witamina B3 jest ważnym składnikiem odżywczym, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu

Objawy niedoboru witaminy B3

Niedobór niacyny w organizmie może powodować różnego rodzaju objawy. Występuje gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości niacyny lub gdy nasz organizm ma problemy z jej przyswajaniem (np. nie wchłania tryptofanu). Do powszechnych objawów świadczących o niedoborze należą:

 • zmęczenie,
 • niestrawność,
 • wymioty,
 • stany depresyjne,
 • apatia,
 • dezorientacja,
 • wymioty i biegunka,
 • utrata pamięci,
 • obrzęk ust,
 • łuszczące się wysypki skórne.

Dostarczanie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości niacyny nie tylko zapobiega tym objawom, ale niesie ze sobą również wiele korzyści.

Wzmacnia serce

Niacyna często stosowana jest w celu zwiększenia poziomu dobrego cholesterolu we krwi (co zmniejsza poziom złego cholesterolu, wzmacniający tym samym serce). Jednak badania wykazują, że niacyna działa tylko w przypadku osób, które już zażywają leki na cholesterol. Ponadto może powodować skutki uboczne. Dlatego przed jej zażyciem w celu wzmocnienia serca powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Pomaga w leczeniu cukrzycy typu I

Organizm osób cierpiących na cukrzycę typu I ma problem z produkcją insuliny. Układ odpornościowy chorego omyłkowo atakuje komórki trzustki, odpowiedzialne za jej produkcję. Natomiast witamina B3 może je przed tym chronić. Badania nad wpływem niacyny na cukrzycę typu I nadal trwają. Wykazano jednak jej związek ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu I u dzieci znajdujących się w grupie ryzyka.

Wpływa na kondycję skóry i włosów

Niacyna wpływa na zwiększenie poziomu wody w skórze. Właśnie dlatego często możemy znaleźć w składzie kremów do pielęgnacji niacynamid (jedną z form witaminy B3), który oprócz nawilżenia pomaga także leczyć zmiany trądzikowe (zwłaszcza w przypadku trądziku różowatego). Niacyna wpływa również korzystnie na zmiany nowotworowe skóry – pomaga zapobiegać powstawaniu złośliwych komórek.

Niacynamid, stosowany miejscowo, działa przeciwstarzeniowo. Zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek oraz wpływa na zachowanie jędrności skóry.

Poprzez wzmocnienie mieszków włosowych witamina B3 ma również korzystny wpływ na kondycję włosów.

Pomaga w leczeniu pelagry

Pelagra to choroba skóry spowodowana niedoborem witaminy B3. Wpływa na układ trawienny, skórę oraz mózg. Jej charakterystycznym objawem są zmiany na skórze, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Skóra w tym miejscu przybiera ciemniejszy kolor i może się łuszczyć.

Efekty uboczne niacyny

Niacyna ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, jednak przyjmowana w zbyt dużej ilości może powodować skutki uboczne, do których należą:

 • Flush niacynowy – jeden z najczęściej występujących objawów przyjęcia nadmiernej ilości witaminy B3, występuje po przyjęciu dawki przekraczającej 100 mg jednorazowo. Flush niacynowy to rumieniec, który pojawia się na twarzy i może przemieszczać się w stronę klatki piersiowej i ramion. Znika po upływie około 30 minut.
 • Nasila alergie – niacyna uwalnia histaminę, substancję chemiczną odpowiedzialną za alergie. Dlatego jej nadmiar może powodować nasilenie skutków różnego rodzaju alergii.
 • Obniża ciśnienie krwi – suplementacja witaminy B3 jest niewskazana dla osób z niskim ciśnieniem, ponieważ może spowodować jego dodatkowy spadek.

Dodaj komentarz