Jakie są przyczny powstawania trądziku u mężczyzn?

Jakie są przyczny powstawania trądziku u mężczyzn?

Przyczyn powstawania trądziku u mężczyzn jest kilka. Począwszy od nieprawidłowego oczyszczania twarzy, a skończywszy na zawirowaniach hormonalnych i genetyce.

Najważniejszą przyczyną powstawania trądziku u mężczyzn są zawirowania hormonalne spowodowane nadmierną aktywnością androgenów – męskich hormonów płciowych. Hormony te, gdy produkowane są w nadmiarze, zaczynają niekorzystnie oddziaływać na gruczoły łojowe. Zmuszają je niejako do wytężonej pracy, co sprawia że dochodzi do łojotoku. Łój, który powinien wydostawać się na zewnątrz, zapycha ujścia gruczołów łojowych. W takich warunkach dochodzi do namnażania się bakterii, których enzym powoduje rozkładanie łoju na kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za podrażnienia skóry oraz powstawanie zaskórników.

Warto wiedzieć, że mężczyźni mają także genetyczne skłonności do trądziku. Jeżeli rodzice w młodości borykali się z wykwitami skórnymi o charakterze trądzikowym, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie z tego powodu panowie mają problem ze zmianami skórnymi.

W wielu przypadkach do powstawania trądziku przyczynia się nieprawidłowa higiena twarzy. Nie jest jednak prawdą, że tylko ci panowie, którzy nie oczyszczają cery. Tymczasem okazuje się, że wystarczą niewielkie błędy, by trądzik się pojawił. Największym problemem jest stosowanie mydła, które przyczynia się do wysuszenia skóry i nadmiernej pracy gruczołów łojowych.

Jak zapobiegać trądzikowi?

Trądzikowi można zapobiegać. Oczywiście nie jest to możliwe w każdej sytuacji, szczególnie wtedy gdy chodzi o geny. Jednakże niekiedy wystarczy właściwa higiena, czy wprowadzenie do codziennego jadłospisu najważniejszych witamin i składników mineralnych, a wygląd cery znacznie się poprawi.

Zapobieganie trądzikowi u mężczyzn należałoby rozpocząć od zmiany kosmetyków do oczyszczania cery oraz nawyków związanych z tą czynnością. Przede wszystkim warto pamiętać, że mydła wysuszają skórę, a to z kolei zmusza gruczoły łojowe do wytężonej pracy. W rezultacie doprowadza to do łojotoku i zaczopowania ujść. O trądzik nie jest więc trudno, szczególnie wtedy gdy panowie mają tendencję do tworzenia zmian skórnych. Co więcej – podobne działanie mają toniki zawierające alkohol oraz kwas salicylowy. Koniecznością jest zatem stosowanie specjalnego żelu do oczyszczania twarzy (najlepiej przeznaczonego dla panów) oraz tonizowanie skóry za pomocą toników nie zawierających alkoholu bądź kwasu salicylowego.

W zapobieganiu trądziku bardzo ważna jest również odpowiednia dieta. Przede wszystkim warto uzupełniać niedobory witamin i minerałów, które mają korzystny wpływ na wygląd cery. By twarz nie była pokryta zaskórnikami, należy dostarczać wraz z posiłkami przede wszystkim cynk, witaminę A, witaminę E oraz witaminy z grupy B.

Czy trądzik trzeba leczyć?

Wielu mężczyzn bagatelizuje trądzik. Uważa bowiem, że jest to na tyle niegroźne schorzenie, którego nie trzeba leczyć. Każdemu może zdarzyć się wyskakiwanie pryszczy. Tymczasem trzeba pamiętać, że trądzik nie zawsze ustępuje samoistnie. Najczęściej konieczne jest leczenie, szczególnie w przypadkach ciężkiej postaci trądziku. Bagatelizowanie trądziku może nie tylko zaostrzyć jego przebieg, czy zwiększyć ilość powstających wykwitów. Przede wszystkim nieleczony trądzik jest przyczyną przebarwień. Nierzadko na skórze pozostają widoczne blizny potrądzikowe.

Trądzik, który nie ma ciężkiej postaci, można spróbować leczyć samodzielnie. W aptekach i drogeriach internetowych znajdziemy wiele skutecznych środków walki z wykwitami skórnymi. Takie specyfiki przeznaczone są nie tylko dla kobiet, ale także i dla panów. Należy jednak wybierać takie preparaty, które będą miały w swoim składzie odpowiednie substancje. Przede wszystkim w preparacie nie powinno zabraknąć nadtlenku benzoilu – jednej z najbardziej skutecznych i bezpiecznych substancji zwalczających trądzik. Nadtlenek benzoilu znajdziemy w różnego rodzaju maściach (Benzacne), kremach (Acnezine), żelach (Revitol Spot Gel) czy tabletkach (kapsułki Acnezine, w zestawie wraz z kremem).

W przypadku ciężkiego przebiegu trądziku (a takowa najczęściej pojawia się u mężczyzn), koniecznością może okazać się leczenie dermatologiczne. Nie zawsze leczenie miejscowe wystarcza. W wielu przypadkach tylko leczenie ogólne przynosi efekty. Zalicza się do niego między innymi: doustne antybiotyki i retinoidy.

Jeżeli decydujemy się na leczenie trądziku dermatologiczne, należy mieć na uwadze fakt czasu trwania leczenia. Zwykle proces ten jest długotrwały. Jednakże nie należy się poddawać, gdy pierwsze rezultaty nie pojawią się szybko. Warto wykazać się cierpliwością i nie odstawiać leczenia. Trądzik prędzej czy później ustąpi.

Dodaj komentarz