Jak pomóc alkoholikowi? Porady i wskazówki w walce z alkoholizmem

Jak pomóc alkoholikowi? Porady i wskazówki w walce z alkoholizmem

Jak pomóc alkoholikowi? – to pytanie zadają sobie bliscy osoby uzależnionej od alkoholu. Choroba alkoholowa to schorzenie, które każdego roku zbiera potężne żniwo. Alkoholizm jest na tyle destrukcyjny, że wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne osoby uzależnionej, jak i jej najbliższego otoczenia. Najbardziej narażeni na skutki nadużywania alkoholu poza samym chorym są jego najbliżsi, którzy często zastanawiają się jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi? Wpływ rodziny na wyjście z nałogu?

Alarmująca jest skala problemu alkoholizmu. Również alarmujące jest niska liczba osób, które podejmują walkę z nałogiem. Dzieje się tak, ponieważ często osoby uzależnione zostają z problemem zupełnie same. Rodziny alkoholików wstydzą się, że mają w rodzinie osobę nadmiernie spożywającą alkohol. Unikanie problemu, to ich sposób ucieczki, który tylko nasila skutki problemu. Aby w pełni wspierać najbliższą osobę w jej trudnej i długotrwałej walce należy zaakceptować stan, w jakim się znajduje. Osoba uzależniona powinna czuć nasze wsparcie ale równocześnie powinna mieć poczucie odpowiedzialności za swoje czyny. Musi ponosić konsekwencje swoich zachowań wynikających z nadużywania alkoholu.

W rodzinie tkwi siła, która pomaga wyjść z alkoholizmu.

Wiemy, już, że alkoholizm nie pozostaje obojętny wobec bliskich osoby uzależnionej. Dlatego obojętność rodziny jest jak najbardziej niewskazana. Jeśli zastanawiamy się, jak pomóc alkoholikowi warto z całą rodziną, posłużyć się metodą interwencji. Polega ona na szczerej rozmowie, z osobą nadużywającą alkoholu. Podczas takiej rozmowy należy unikać wszelkich zbędnych emocji, oceniania. Ma ona na celu pokazanie rangi problemu i zrozumieniu, jakie skutki wywołuje dotychczasowe zachowanie związane z nadmiernym piciem. Efektem tejże rozmowy powinien być dobór odpowiedniej terapii dla chorego.

Jak pomóc alkoholikowi? Udaj się z nim do specjalisty od leczenia uzależnień.

Leczenie alkoholizmu to długa droga, która wymaga od chorego i jego rodziny wysiłku i wielu poświęceń. Każdy, kto spotkał się w rodzinie z problemem alkoholowym, doskonale wie, że samodzielne próby rozwiązywania go nie przynoszą efektów. Często nasilają konflikty i prowadzą do rozpadu związków, małżeństw i całych rodzin. Jeśli zarówno my jako rodzina, jak i osoba chora jesteśmy świadomi rangi problemu i chcemy podjąć z nim walkę, to obowiązkowo udajmy się do specjalisty.

Jeśli zastanawiasz się: jak pomóc alkoholikowi?, to spraw aby jak najszybciej wyszedł z nałogu. Fachową pomoc zarówno farmakologiczną i psychologiczną otrzyma w specjalistycznym ośrodku terapii uzależnień Olcha. Ośrodek ten przeprowadził wiele skutecznych terapii dla osób walczących z nałogiem

Dodaj komentarz