Dobre buty robocze – jakie powinny być?

Dobre buty robocze – jakie powinny być?

Dobre buty robocze powinny być podstawą każdego wyposażenia dla pracowników fizycznych. Wynika to z prostego faktu – stopy, podczas pracy są stosunkowo mocno narażone na niebezpieczeństwo (zmiażdżenie, przecięcie i nie tylko), a przy tym ich uszkodzenie może nieść za sobą poważne konsekwencje i na długi czas (lub nawet permanentnie) uniemożliwić wykonywanie obowiązków służbowych.

Krótko mówiąc – bez dobrych butów roboczych nie może się obejść żaden pracownik budowy czy magazynu. Tylko co oznaczają „dobre” buty? Jakie warunki powinno spełnić obuwie, aby można było powiedzieć, że zapewniają one optymalny poziom ochrony i zostały właściwie dobrane? Doradzamy!

Typ obuwia powinien być dobrany do stanowiska

Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że pod nazwą buty robocze w rzeczywistości może się kryć bardzo różnorodne obuwie. Wśród najpopularniejszych jego typów można wymienić trzewiki, półbuty, sandały czy tak zwane „gumiaki”. To, które z nich sprawdzą się w danej sytuacji, zależy oczywiście od zakresu obowiązków danej osoby.

Budowlańcy na ogół pracują w trzewikach lub ewentualnie półbutach, ale pracownicy oczyszczalni ścieków (czy też również budowlańcy, ale podczas deszczowych miesięcy) postawią już zazwyczaj na obuwie gumowe. Należy też jednak pamiętać, że każda z tych kategorii dzieli się jeszcze na podkategorie.

Spawacz może wymagać trzewików odpornych na wysokie temperatury, zaś zwykły pracownik budowy – przede wszystkim takich, które ochronią palce przez zmiażdżeniem. Dostępnych opcji jest bardzo dużo, w związku z czym warto dobrze się zastanowić, zanim dokonamy zakupu.

Kładź nacisk na jakość

Buty do pracy powinny przede wszystkim spełniać wszystkie niezbędne normy (informacje na ten temat można zazwyczaj znaleźć w karcie produktu w sklepie internetowym), warto też zwrócić uwagę na to, czy będą one zapewniać właściwą swobodę ruchu i czy będą pozwalały nodze „oddychać”.

W zależności od rodzaju i przeznaczenia, obuwie robocze może być wykonane między innymi z gumy, skóry lub tekstyliów. W razie potrzeby doposaża się je specjalnymi wkładkami antyprzebiciowymi, część z nich posiada także metalowe noski.

Przed wybraniem konkretnego modelu sprawdź opinie innych osób na jego temat, aby móc ocenić wytrzymałość, żywotność i poziom ochrony, który dostarcza. Nie unikaj płacenia za jakość – na dłuższą metę jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż kupowanie obuwia taniego. Wysokiej jakości obuwie robocze wytrzyma dłużej, a także jest bardziej prawdopodobne, że pomoże zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi.

Obuwie to jednak oczywiście nie wszystko – należy dobrać do niego także właściwie spodnie robocze, kurtki czy hełmy i rękawice, aby móc mówić o pełnym bezpieczeństwie.

Dodaj komentarz