Szum w uszach – czym jest i jak się go pozbyć?

Szum w uszach – czym jest i jak się go pozbyć?

Szum w uszach to nieprzyjemna dolegliwość, która objawia się słyszeniem nieistniejących dźwięków. Może to być gwizdanie, brzęczenie albo syczenie. Co ciekawe, co druga osoba przynajmniej raz w życiu będzie mieć podobne doświadczenie. Dźwięki są bardzo realne, ale w rzeczywistości to odczucia fantomowe. Są trudne do wyeliminowania i potrafią znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jakie ma to konsekwencje? Okazuje się, że nierzadko bardzo poważne. Szumy uszne mogą wywołać problemy z koncentracją, rozdrażnienie, a czasem nawet depresję.

Szum w uszach – czym jest?

Szumy uszne są przypadłością akustyczną. Nie jest ona wywołana przez żadne realne dźwięki, nie wpływa też w żaden sposób na stan naszego słuchu. Cierpiąc na tę dolegliwość, ciężko jest funkcjonować normalnie. Sen staje się znacznie utrudniony, co wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Szumy uszne mogą więc znacznie obniżyć jakość życia. Bardzo uciążliwe przypadki charakteryzują się tym, że utrudniają efektywną pracę czy negatywnie wpływają na życie osobiste. Nierzadko mogą również dawać poczucie, że cierpimy na chorobę psychiczną, bądź wywołać stany lękowe. Dlatego mimo niepozorności tego stanu, nie powinniśmy go ignorować, ponieważ istnieje duża szansa, że z czasem szumy uszne będą się nasilać, a my – coraz bardziej odchodzić od zmysłów.

Polecamy artykuł pod tytułem szum w uszach oraz kłopotliwe szumy uszne.

Szum w uszach – najczęstsze przyczyny

Jest wiele przyczyn szumów usznych. Mogą na przykład towarzyszyć niektórym chorobom. Czasem ta dolegliwość jest bardzo tajemnicza i nie udaje się ustalić jej przyczyny. W innych wypadkach może być jednak sygnałem konkretnych problemów zdrowotnych, dlatego nie można jej ignorować. Szum uszny może męczyć nas z powodu:

  • nieprawidłowości w obrębie ucha środkowego i wewnętrznego
  • nadciśnienia
  • urazów czaszki
  • urazu akustycznego, czyli ekspozycji na głośne dźwięki
  • stosowania niektórych leków
  • nerwiaka nerwu słuchowego
  • starzenia się narządu słuchu

Jeśli szum uszny męczy nas dłużej niż 24h, to warto udać się do lekarza, aby spróbować określić przyczynę problemu. Ostre szumy uszne wymagają podjęcia odpowiednich działań, które dadzą szansę na szybkie wyleczenie. W większości przypadków szum uszny zniknie jednak sam. Czasem należy po prostu zapewnić swojemu organizmowi spokój i ciszę.

Jak wygląda leczenie? Czy szum uszny można wyeliminować?

Kuracja polega na wyeliminowanie stanu, który przyczynia się do powstania szumu usznego. Jako że jest wiele przyczyn, to leczenie będzie musiało zostać odpowiednio dopasowane. Czasem, gdy przyjmujemy leki, które mogą taki objaw wywoływać, zaleca się ich odstawienie. Ciekawą metodą jest terapia TRT, polegająca na przyzwyczajeniu do szumu usznego. W pewnym momencie mózg człowieka przestanie zwracać uwagę na dziwne dźwięki, a my będziemy mogli powrócić do normalnych aktywności.

Dodaj komentarz